Tipy a triky

Aby bylo dřevěné nádobí ozdobou kuchyně, je nutné ho správně ošetřit. Tyto chyby nikdy nedělejte

Ošetření dřevěného nádobí má svá pravidla

autor

Erika Tomanová

10. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
Přestože se v současné době v kuchyních ve značné míře využívá nádobí z plastu, keramiky, kovu, nerezu či jiných podobných materiálů, je často používáno i nádobí ze dřeva. A mnohé hospodyňky na ně nedají dopustit. Ale aby bylo dřevěné nádobí opravdu ozdobou kuchyně, je nutné se o ně správně starat.
Reklama

Nádobí z dřevěného materiálu má několik výhod. V první řadě vypadá stylově a jeho vzhled je prakticky nesmrtelný. Dřevo navíc představuje přírodní materiál, který má přirozené antibakteriální účinky a zpravidla je také velmi trvanlivý. Ale aby nám kuchyňské nádobí ze dřeva dobře sloužilo dlouhou dobu, je nezbytná správná péče. Jak tedy správně pečovat o dřevěné kuchyňské nádobí a jakých chyb se vyvarovat? 

Pozor na správné mytí

Dřevěné nádobí zásadně nepatří do myčky. Dlouhý pobyt v horké vodě a páře může způsobit vážné defekty, jako jsou změny povrchu, zprohýbání, zkroucení nebo praskliny. Navíc tak zbavujete dřevo oleje či nátěrů, kterými je od výrobce ošetřeno.

Jak se správně starat o dřevěné nádobí

Aby vám dřevěné nádobí a náčiní sloužilo opravdu dlouho, měli byste si dát pozor i při ručním mytí. Nemáčejte je ve vodě příliš dlouho, aby zbytečně nenasáklo vlhkost. Nenechávejte dřevěné nádobí ani příbory s dřevěnými násadami odmáčet jen tak odložené v dřezu. 

Nádobí musí pořádně vyschnout

Po umytí nezapomeňte nechat nádobí vždy dobře vyschnout. U prkének, válů a desek je lepší, když je opřete o boční stěnu a necháte stát, aby se voda rychleji odpařila a nedošlo ke zkroucení. Naběračky či obracečky je vhodnější pověsit na háček.

Nikdy nepokládejte dřevěné nádobí na radiátor, ani ho nedávejte do vyhřáté trouby. Intenzivní teplo může nádobí nenávratně poškodit.

Pozor na některé potraviny

Důležité je zamezit kontaktu dřevěného nádobí s některými typy potravin. Pozor je třeba dávat například při krájení masa na dřevěné desce. Prkénko, respektive rýhy v ní, se mohou stát místem množení bakterií. Pokud je prkénko používané na krájení syrového masa, je důležité dbát na zvýšenou péči.

Nejlepší je si pro tento účel vyhradit samostatnou desku a jiné potraviny zase krájet na jiné desce. Kromě toho by se dřevěné pomůcky neměly dostat ani do kontaktu se silně barvícími potravinami, jako je například červená řepa. Hrozí zabarvení a následné čištění může být problematické a zdlouhavé.

I nádobí vyžaduje pravidelnou údržbu

Nezapomeňte na pravidelné ošetřování. Pokud chcete, aby vám dřevěné nádobí vydrželo co nejdéle v dobrém stavu a aby krásně vypadalo, můžete pro něj udělat ještě něco. Pro delší životnost je možné ho občas potřít jedlým olejem. Olej v malém množství naneste na čistý hadřík a vetřete ho do dřeva. Ošetření olejem dřevo ochrání před popraskáním i nadměrným pronikáním vody a bakterií. 

Co s nežádoucími pachy

Pokud dřevěné nádobí zapáchá, například prkénka po krájení cibule, česneku či jiných aromatických potravinách, zkuste je umýt v teplé mýdlové vodě doplněné o lžičku jedlé sody. Podobnou službu vám prokáže i ocet, kterým nádobí omyjte a poté opláchnete čistou vodou. Vhodná je i citronová šťáva a sůl, kterými prkénka a další dřevěné kuchyňské pomocníky pořádně vydrhněte, opláchněte a nechte vysušit.

Další zajímavé články