Tipy a triky

Není prošlé, ale není ani čerstvé. Co přesně prozradí staré vejce

Víte, jak se chová čerstvé vajíčko?

autor

Erika Tomanová

09. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Vejce jsou nedílnou součástí velké části pokrmů a nechybí takřka v žádné lednici. Když si je však přineseme z trhu nebo z prodejny domů, měli bychom vědět, jak poznat zda jsou opravdu čerstvá. Napoví vám to, jak dlouho je můžete před použitím skladovat. Prozradíme vám, jak si udělat jednoduchý test čerstvosti vajec.
Reklama

Už dávno neplatí, že vejce nejsou zdravá kvůli svému obsahu cholesterolu. Vejce patří mezi potraviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek a zároveň i s vysokou stravitelností, u žloutku až 100 %. Nejsou však vejce jako vejce. Zda jsou čerstvá, vám napoví hodně faktorů.

Jednoduchý test, který prozradí čerstvost vajec

Jak odhalit staré vejce, které není ani prošlé, ale ani čerstvé? První, co vás možná napadne jako účinný ukazatel čerstvosti vajec, je jejich vůně či spíš zápach. Ale mnohem průkaznější je známý trik s vodou. Vajíčko jednoduše ponořte do větší mísy nebo sklenice se studenou vodou.

Jak se chová čerstvé vajíčko?

Čerstvé vejce se ponoří a zůstane ležet na boku. Vajíčko, které se sice ponoří, ale zůstane ve svislé pozici je stále čerstvé, ale je už trochu starší.

Staré vejce plave

A jak se chová vajíčko, které čerstvé není? Odpověď je jednoduchá, takové vajíčko plave na hladině. Chcete vědět, proč? Protože vajíčková skořápka má póry, přes které postupem času do vajíčka proniká vzduch. Ve starém vejci se tak nahromadí vzduchu tolik, že ho udrží na hladině vody. 

Ale ani vajíčko které plave není hned předurčeno k tomu, aby skončilo v popelnici. Některé se stále dá využít, například do pečení. Tady se rozhodněte právě na základě aroma. Čerstvá vejce výraznou vůni nemají. Pokud z něj tedy cítíte byť i jen lehký zápach, ​​vyhoďte ho.

Prosvětlení vejce

Starší z vás si možná vzpomenou, že kdysi bylo běžnou součástí nákupu vajec jejich prosvícení přímo v krámě. To už je však dávno minulostí. Ale vejce si k posouzení jeho kvality můžeme prosvítit i dnes. K aplikaci této metody budete potřebovat tmavou místnost a světelný zdroj. A jak vejce správně prosvětlit?

  • Vezměte do ruky baterku spolu s vajíčkem.
  • Baterku přiložte na širší konec skořápky. 
  • Vajíčkem otočte zleva doprava a celou dobu na skořápku sviťte baterkou.
  • Pouhým okem zjistíte, zda je uvnitř velká nebo malá vzduchová bublina.
  • Jestliže bude bublinka malá, je vejce čerstvé, jak totiž stárne, plyny nahradí vodu a vzduchová kapsa se zvětší.
  • Jak přesouváte vajíčkem z jedné strany na druhou, můžete pozorovat i to, zda je žloutek a bílek pevný, pokud se málo pohybuje, je vajíčko vždy čerstvé.

Čím žlutější, tím lepší?

Zárukou kvality vajec rozhodně nemusí být hnědá skořápka a oranžový žloutek. Slepicím v klecových chovech se do stravy přidává karoten, aby měla jejich vajíčka patřičně žlutý žloutek. Karoten tedy vylepší vzhled žloutku nikoli jeho kvalitu. 

Správné skladování je důležité

Na závěr si řekneme, jak správně vejce skladovat tak, aby vydržela čerstvé co nejdelší čas. Mnozí z nás je skladují ve dveřích chladničky. To se však nedoporučuje, protože zde dochází k největším teplotním změnám, které souvisí s otevíráním dvířek. Vajíčka vydrží déle, pokud je dáte co nejvíce dozadu lednice, kam se nedostane teplý vzduch při jejím otevření a teplota je relativně stabilní. Zároveň je dobré nedávat je blízko aromatických potravin, protože jejich pórovitá skořápka pachy snadno absorbuje.

Další zajímavé články