Tipy a triky

Způsobů, jak skladovat chleba, je několik. Vyberte si ten nejvhodnější pro vás a už nikdy nevyhodíte jediný plátek

Chleba je základní potravinou, která ale často končí v koši

autor

Kateřina Korňová

23. listopadu 2021

 
FOTO / Unsplash
Skladovat pečivo tak, abyste už žádný kousek nevyhodili, je velké umění, které většina z nás neovládá. Přitom o nic nejde. Musíte jen přijmout fakt, že i když je chléb levný, nemůžete ho polovinu vyhodit jen tak zbůhdarma. Jakmile zjistíte, jak uchovat pečivo déle čerstvé, spotřebujete chléb už pokaždé do posledního krajíce.
Reklama

Plýtvání jídlem je v dnešní době velkým tématem a mnoho domácností proti němu již úspěšně bojuje. Vyhazování chleba nebo rohlíků je jasným příkladem, jelikož k němu dochází velmi často. Chléb je levný, a tak nikomu neuškodí, když se ho pokaždé půlka vyhodí. Jenže to je omyl.

Velká část pečiva končí každý týden v koši

Tvrdý, nebo dokonce plesnivý, chléb nikdo jíst nechce, to dá rozum. Ale zamyslel se někdo, proč vlastně chleba tvrdne a plesniví? Protože ho nikdo nesní. A od toho je potřeba se odpíchnout a udělat vše pro to, aby se to příště nestalo. Existuje přitom několik cest. Buď kupovat menší množství, nebo se o chléb postarat tak, aby nepodlehl vlhkému teplému prostředí.

Zabalte ho do sáčku

Nejprve vždy zvažte, jestli množství chleba, které kupujete, není příliš velké. Pokud z jakéhokoliv důvodu chcete zůstat u celého bochníku, nezbývá, než jej rozdělit na několik dílů. Jednu část uskladněte při pokojové teplotě nejlépe ve vzduchotěsném sáčku nebo boxu a do tří dnů snězte. Zbytek zmrazte.

Uskladnění v chlebníku

Nejlepším a nejklasičtějším způsobem uchovávání chleba je chlebník, který díky téměř úplnému zastavení cirkulace vzduchu dokáže prodloužit životnost jakéhokoliv pečiva. Chlebník je sice lehce prodyšný a dochází k velmi jemnému proudění vzduchu, ale pokud chleba spotřebujete do tří dnů, ničemu to neuškodí. Navíc chrání chléb před světlem a teplem, které chléb vysouší.

Utěrka jen někdy

Někteří lidé jsou také zvyklí přepůlit chléb na půl a přehodit utěrkou, aby na něj nešlo světlo. Měkká vnitřní část chleba leží na dřevěném prkénku a se vzduchem má kontakt pouze kůrka, která tak zůstává déle křupavá. Pokud jíte chleba často a během tří dnů na prkénku leží už jen utěrka, je to také způsob. Déle než dva až tři dny však chleba nevydrží a začne se drolit.

Do lednice nikdy

Nejhorším místem pro uložení chleba je vrchní patro v lednici. I přesto, že je tam chladno, je tam velmi vlhko a pokud máte chléb ve špatně uzavřeném sáčku, nasává do sebe veškerou vlhkost a s ní i všechny pachy z lednice. Navíc je vlhký chléb přímo předurčen k brzkému plesnivění.

Dejte ho k ledu

Když chléb rozdělíte na více částí, můžete zamezit plýtvání jednoduše tím, že nesnědené kousky zmrazíte. Je to ostatně nejlepší a nejjednodušší způsob, jak zabránit tomu, aby chléb plesnivěl a tvrdnul. Když zmrazíte jednotlivé plátky, stačí si pak vždy jeden vyndat, položit ho na pár minut na prkénko nebo talíř a bude jako právě ukrojený. Pokud je navíc chléb vzduchotěsně zakrytý plastovým sáčkem, vydrží v mrazáku až tři měsíce.

Zdroj: insider.com, firstforwomen.com.

Další zajímavé články