Tipy a triky

Pečení je hojně využívaným způsobem přípravy pokrmů. Často však používáme nádobí, které k tomu vůbec není určené

Dejte si pozor na to, co vkládáte do své trouby

autor

Jitka Wolfová

12. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Určitě to znáte. Připravujete na pánvi maso, těstoviny, nebo rýži a na závěr se rozhodnete, že přisypete trochu sýra a dáte vše zapéct ještě do trouby. Ať už máte k přenosu pánve či hrnců ze sporáku do trouby jakýkoliv důvod, vždy je dobré si nejprve pečlivě zjistit, zda máte vhodné nádobí. V opačném případě riskujete nejen stav vaší pánve a trouby, ale rovněž vlastní zdraví.
Reklama

Nádobí bezpečné pro troubu musí být vyrobeno z materiálů, které vydrží vysoké teplo v troubě po delší dobu, aniž by se nádobí roztavilo nebo poškodilo. Ne každé nádobí je však do trouby vhodné. Pokud nemáte správné nádobí, může se pečení proměnit v celkem nebezpečný způsob přípravy jídla.

Vhodné materiály zaručí bezpečné pečení

Které materiály jsou bezpečné

Pokud hledáte účinné a odolné nádobí vhodné do trouby, pak vám dobře poslouží především tyto materiály:

Litina

Časem prověřené a téměř nezničitelné pánve ze surové litiny, smaltované litinové pánve a litinové hrnce jsou vždy spolehlivou volbou pro vaření jak na sporáku, tak v troubě. Litina je odolná, šíří teplo rovnoměrně po pánvi a může být dokonale nepřilnavá, pokud je dobře opečovávaná.

Nerezová ocel

Nerezová ocel patří k nejoblíbenějším materiálům, které se pro výrobu nádobí používají, což má svůj důvod. Nerezová ocel je odolná a nepodléhá vysokým teplotám.

Uhlíková ocel

Uhlíková ocel funguje jako hybrid mezi litinou a nerezovou ocelí a zahrnuje výhody obou materiálů. Proto je nejpopulárnější v profesionálních kuchyních. Uhlíkovou ocel lze použít stejným způsobem jako litinu, ale má tu výhodu, že je lehčí a tudíž se s ní lépe pracuje. Uhlíková ocel je nejlepší volbou pro vaření jak na sporáku, tak v troubě a lze ji dokonce použít na indukčních varných deskách.

Na co si dát pozor

Chcete-li maximalizovat bezpečnost svého nádobí v troubě, měli byste hledat prvotřídní materiály a měli byste se také vyhýbat určitým chybám, jako například: 

Nádobí vhodné do trouby nevkládejte do předehřáté trouby

I když pracujete s nádobou, která je označena jako vhodná do trouby, neměli byste ji vkládat do trouby během procesu předehřívání. Během předehřívací fáze většina pecí vysílá rázy tepla při teplotách mnohem vyšších, než je cílová teplota. To může vést k rozbití dokonce i vysoce kvalitního nádobí odolného v troubě.

Nepoužívejte nepřilnavé pánve

Každý, kdo se někdy potýkal s opečenou pánví nebo připáleným hrncem, může pochopit přitažlivost nepřilnavého nádobí speciálně navrženého k prevenci těchto problémů. Nepřilnavé nádobí není obecně vhodné pro pečení v troubě. Nepřilnavé pánve jsou obvykle schopny zpracovat teplo pouze kolem 200 °C, tudíž je celkem snadné je v troubě zničit. Navíc by se z nich při příliš vysokých teplotách mohly uvolnit chemikálie, které by se vyluhovaly do vašeho jídla.

Pozor na nádobí se smíšenými materiály

Některé nádobí obsahuje plastové komponenty, které vydrží zhruba 200 °C nebo dokonce i méně. Pokud takovéto nádobí vložíte do trouby, velmi pravděpodobně se vám plastové části roztaví. Smíšeným materiálům se proto vyhýbejte, protože nikdy nevíte, jestli budete v hrnci vařit pouze na sporáku, nebo ho někdy budete chtít strčit i do trouby.

Zdroj: myrecipes.com, worldofpans.com.

Další zajímavé články