Tipy a triky

Úžasné náhražky kypřicího prášku, které vám zachrání kůži, když dojde PrDoPeč

Není potřeba zoufat, určitě máte doma alespoň jednu z nich

autor

Jitka Wolfová

26. ledna 2022

 
FOTO / Pexels
Kypřicí prášek je ingrediencí, bez které se jen těžko obejdete, když jej recept vyžaduje. Bábovka, koláč, dort, ale ani jakýkoliv jiný moučník bez prášku do pečiva "nevyběhne" a i nejlepší recept nebude stát za nic, když v krabičce s PrDoPečem nic nenajdete. Naštěstí však existují alternativy, které vám do jisté míry pomohou, pokud nemáte jinou možnost.
Reklama

Stává se to i těm nejlepším kuchařům: jste uprostřed pečení a najednou si uvědomíte, že vám chybí nějaká ingredience. Někdy to není velký problém, mléko naředíte vodou, máslo nahradíte olejem, cukr medem, ale co když dojde kypřicí prášek do pečiva? Naštěstí pro vás existují náhražky, se kterými hravě nahradíte i PrDoPeč, když vám teče do bot.

Těsto je potřeba trochu nadlehčit. Ale čím?

Jedlá soda vs PrDoPeč

Asi jste už někdy slyšeli, že kypřicí prášek do pečiva se dá nahradit jedlou sodou a je to pravda. Ovšem nejprve je potřeba si uvědomit, že kypřicí prášek a jedlá soda nejsou totéž a nelze je jen tak nahradit 1:1. Ano, obě jsou to kypřidla, ale v receptech působí trochu odlišně. Prášek do pečiva je vlastně jedlá soda smíchaná s kyselinou. Když se prášek do pečiva dostane do kontaktu s tekutinou, začne uvolňovat bublinky oxidu uhličitého, což následně způsobí nakypření pečiva. Většina kypřicích prášků reaguje v těstě dvakrát, a to jednou ve chvíli, kdy narazí na tekutinu a podruhé, když se zahřeje.

Jedlá soda také pomůže vašim moučníkům nakynout, ale aby to zafungovalo podobně, jako u kypřicího prášku, potřebuje špetku něčeho kyselého. Proto přidejte kapku citronové šťávy, vinného octa nebo podmáslí. Při nahrazování prášku do pečiva jedlou sodou dbejte na to, že 1 lžička jedlé sody = 3 lžičky kypřicího prášku.

Našlehaná vejce

Pokud v původním receptu stačí směs ingrediencí pouze smíchat a vsází se na to, že těsto nakypří prášek do pečiva, máte vyhráno, i když kypřicí prášek nemáte. Vsaďte na staré dobré šlehání a rozdělte si žloutky a bílky zvlášť. Bílek ušlehejte se lžící ledové vody a špetkou soli do hustého sněhu. Žloutky smíchejte naopak se lžící horké vody a cukrem (případně medem či sirupem). Smíchejte těsto a nakonec přidejte vyšlehané bílky. Těsto bude kypré i bez jediné špetky kypřicího prášku.

Samokypřicí mouka

Pořádně se podívejte do spíže, jestli jste náhodou nekoupili samokypřicí mouku namísto obyčejné dvounulky. Samokypřicí mouka totiž obsahuje příměs prášku do pečiva, tudíž pak není nutné přidávat další.

Sodovka

Pokud máte doma sodovku, nebo jakoukoliv vysoce perlivou minerální neochucenou vodu, i to je varianta, jak do vašeho těsta přidat trochu těch bublinek, které těsto nadlehčí a nadzvednou. Podívejte se, kolik je v receptu požadováno tekutin a část jich nahraďte právě sodovkou.

Cream of tartar (vinný kámen)

Sediment, který vzniká vysrážením při vyrábění vína, bývá buď součástí zdravých kypřicích prášků, které seženete v každém druhém obchodě s ekologickými výrobky, nebo jej lze koupit i samostatně. Nemá absolutně žádný vliv na chuť výsledného pokrmu, ale jeho používání je mnohem zdravější a je tudíž dobrou alternativou k fosfátovým kypřicím práškům. Stojí zhruba dvakrát tolik, co kypřicí prášek a používá se v poměru 16 gramů na 0,5 kilogramu mouky.

Zdroj: thepioneerwoman.com, healthline.com.

Další zajímavé články