Pokud se vám zdají už menstruační kalhotky nebo menstruační kalíšek podivnými metodami, jak zachytit menstruační krev v období poslední fáze vašeho cyklu, volná menstruace asi nebude tou nejlepší metodou pro vás. Volnou neboli svobodnou menstruaci však začínají volit ženy, které jsou blíže k přírodě a životnímu prostředí a které vychází z dřívějších dob, kdy ženy neměly k dispozici žádné pomůcky moderní doby.
Jestliže nedáte dopustit na menstruační tampony, nejspíš si svou menstruaci ani neuvědomujete. Pokud samozřejmě nezažíváte menstruační bolesti. Určitě však nemáte tušení, kdy z vás zrovna krev vytéká, protože se všechna vsákne do tamponu. Používáte-li vložky nebo menstruační kalhotky, jistě jste si už všimla, že krev při menstruaci nevytéká od rána do večera, ale v určitých fázích. A to je právě to, na co spoléhá volná či svobodná menstruace. Díky tomu, že si uvědomíte, kdy krev začne vytékat, ji totiž dle této metody můžete vědomě zadržet a vyloučit až ve chvíli, kdy se vám to bude hodit.
Posílené pánevní dno je základ
Povolené pánevní dno trápí nejčastěji ženy kolem 40 let, a to především kvůli předchozím porodům (pokud byly vedeny přirozenou cestou), ale i kvůli nadměrnému zatěžování, zvedání těžkých břemen, při menopauze či hormonálních změnách v přechodu. Oslabené svaly pánevního dna vedou většinou k mírné či silné inkontinenci a neschopnosti ovládat své vyprazdňování. Ovšem ne pouze v oblasti močení, ale rovněž zadržování menstruační krve. Pokud tedy chcete vyzkoušet tuto metodu, základem je posílit svaly pánevního dna buď speciálními cviky nebo i příjemnější metodou - Venušinými kuličkami, které nejen dokonale posilují pánevní dno ale dovedou každou ženu i k lepšímu sexuálnímu vyvrcholení.
Jak metoda funguje
Menstruace funguje tak, že se děloha plní odlupující se částí děložní sliznice a krví, která v určitém okamžiku naplnění vyteče volně ven přes děložní čípek do oblasti pochvy a následně odejde z těla v podobě menstruační krve. Pokud chcete své tělo poznat trochu víc a udělat něco pro životní prostředí, naučte se tento okamžik poznat a ponořte se do volné menstruace naplno. Metoda spočívá v tom, že jakmile pochopíte, jak vaše tělo funguje, můžete se sama rozhodovat, kdy krev přes čípek proteče a kdy ještě zůstane uvnitř. Zpočátku choďte na záchod co nejvíce a pokuste se zcela otevřít a menstruační krev vypudit. Časem se naučíte zadržovat krev třeba i na tři hodiny v nejsilnějších dnech. Můžete klidně zavřít oči, abyste se na celý proces více soustředila. Svaly pánevního dna tlačte směrem ven a myslete na to, jak se váš čípek otevírá. Někomu prý pomáhá vypláznout do dálky jazyk a nahrbit se.
Když vás to zastihne nečekaně
Hlavně na začátku se vám může přihodit, že najednou si budete jistá, že je potřeba dojít krev "vypustit" na toaletu, ale žádná nebude v dohledu. V tomto případě budete muset svaly pánevního dna stáhnout a co nejrychleji vyhledat záchod. Pro začátek je nejlepší pojistit se alespoň intimkou pro případ, že dojde k nečekané nehodě.
A co v noci?
Však se také nepočůráte, když máte v noci plný měchýř. Časem vás nutnost "vypustit" menstruační krev přiměje k probuzení stejně jako nutnost močit. Navíc pokud večer menstruační krev "vypustíte" a důkladně se omyjete, svaly pánevního dna vás nenechají ve štychu a k opětovnému vyprázdnění budete moci přistoupit až ráno. Při vstávání z postele ale vědomě svaly pánevního dna svírejte a navštivte toaletu co nejrychleji dovedete.
Zdroj: Autorský článek, další zdroj: kalisek.cz.