Jogurt je kysaný mléčný výrobek a potravina živočišného původu s nízkým pH a relativně vysokým obsahem bílkovin. Vyrábí se kysáním (fermentací) nejčastěji kravského mléka působením mléčných bakterií. Jogurt působí blahodárně na střevní mikroflóru člověka a je spolu s acidofilním mlékem nejvýznamnější probiotickou potravinou.
Nejlepší zdroj stravitelných bílkovin
Jogurt poskytuje dvojnásobné množství lehce stravitelných bílkovin. Někteří lidé, zejména starší, nekonzumují dostatek bílkovin nebo vápníku. Ve studiích se zjistila souvislost mezi příjmem bílkovin a hustotou kostní hmoty u starších žen a mužů při dodávání vápníku. Zdravé kosti a prevence osteoporózy závisejí nejen na příjmu vápníku, ale také bílkovin, které jsou v bohaté míře v jogurtu zastoupeny.
Jogurty jsou úžasnou přírodní cestou, jak se vypořádat s mnoha nepříjemnými akutními i chronickými problémy. Dokáží udržovat střeva ve zdraví a bezproblémovém fungování. To zdaleka neznamená jen ochranu před střevními problémy, střeva jsou totiž základ vaší imunity. A nejen to. Mimo jiné je kvalitní bílý jogurt skvělý lék na gynekologické záněty.
Léčebné účinky jogurtu
- zvyšuje imunitu
- snižuje cholesterol
- podporuje trávení a působí proti nežádoucím bakteriím ve střevech, působí proti zácpě
- reguluje hladinu cholesterolu v krvi
- má zklidňující účinky na lidský organismus
- snižuje příznaky rakoviny
- zpomaluje stárnutí
- snižuje příznaky alergie a atopického ekzému
- pomáhá při zánětlivých střevních onemocněních
- pomáhá při hubnutí
- hojivě působí na spálenou pokožku
- odstraňuje zápach z úst
Když přemýšlíte nad tím, co si dáte k snídani, tak je určitě mezi možnostmi jogurt, a to je ta úplně nejlepší volba. Jogurt má spoustu blahodárných účinků na naše tělo, a to nejen na jeho vnitřek, ale i zevnějšek. Díky jogurtu bude vaše pleť jako vyměněná.
Hydratuje
Oživit jednotvárnou pleť se vám může podařit vychlazeným jogurtem. Jednoduchá jogurtová maska, kterou aplikujete jednou nebo dvakrát v týdnu, zanechá vaši pleť jemnou, vláčnou a velmi energetickou. Dopřejte si jogurtové pohlazení a natřete si obličej a dekolt jogurtem. Masku nechte působit asi deset minut a poté ji opláchněte.
Chladí
Strávili jste příliš mnoho času na sluníčku a jste tak trochu červení? Použijte jogurt, který pokožku krásně zchladí a zároveň zklidní. Do jogurtu můžete přidat pár kapek heřmánkového esenciálního oleje, který vám dopřeje úlevu.
Snižuje výskyt pigmentových skvrn
Pokud trpíte na pigmentové skvrny a máte je i na obličeji, tak právě jogurt by vám mohl pomoci. Má totiž mírně bělicí účinky. Smíchejte jogurt s citronovou šťávou a nechte na kůži působit třicet minut, poté masku opláchněte. Opakujte klidně třikrát týdně.
Zabraňuje předčasnému stárnutí
Možná si říkáte, že jste ještě dost mladí na to, abyste řešili nějaké vrásky, a máte pravdu. Není však lepší jejich vzniku předejít? Jogurtová maska přirozeně snižuje výskyt jemných linek a vrásek, z kterých by mohly později vzniknout pořádné vrásky. Smíchejte jogurt s olivovým olejem a nechte působit asi třicet minut.
Bojuje s akné
Jogurt má antibakteriální a protiplísňové účinky, pokud se tedy chcete zbavit akné, tak by vám mohl pomoci. Natřete jej na postižená místa a nechte působit až třicet minut. Pravidelná aplikace jogurtové masky vás může zbavit dlouhotrvajících problémů s pletí.
Jogut jako značka zdraví
Jogurty patří mezi nejvýznamnější skupinu mléčných výrobků. Pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry. Ve střevech se tvoří 70 – 80 % imunitního systému. Jogurtová kultura napomáhá k lepšímu vstřebávání minerálních látek a některých vitaminů v zažívacím traktu. Jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy A, B2, B12 a D, kyselinu listovou a především jsou bohatým zdrojem vápníku. Pravidelná konzumace jogurtů dokáže pozvednout náladu, utlumit deprese, či dokonce zpomalit stárnutí. Stačí jeden malý kelímek denně a naše imunita plesá radostí. Pokožka je zdravější, netrpíme dermatitidou, ekzémy. Chrání nás před salmonelózou.
Kdy jogurt raději vynechat
Pokud trpíte alergií na mléčnou bílkovinu, mohla by vám pravidelná konzumace jogurtu přinést více škody než užitku. V takovém případě můžete jogurt nahradit probiotickými potravinovými doplňky, které jsou běžně k dostání v lékárnách.
Zajímavost
Na počátku 19. století ruský badatel profesor Mečnikov vyslovil názor, že jogurt zabraňuje ve střevech množení mikrobů způsobujících střevní infekci. Jinými slovy, že jogurt mění přirozené neutrální prostředí ve střevech na lehce kyselé, a tak infekci zabraňuje. V roce 1908 získal za tento objev Nobelovu cenu.