Zdraví

Neporazitelné kombinace na zánět průdušek, které vás bleskurychle postaví na nohy

Se zánětem průdušek si můžete poradit lehce a rychle

autor

Erika Tomanová

17. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Podzim je tu a s tím i velmi časté onemocnění, kterým je zánět horních cest dýchacích. Zánět průdušek neboli bronchitida je často provázena hromaděním hlenů, které způsobují neustálý kašel. Představíme vám pár domácích receptů, které vám usnadní odkašlávání a pomohou urychlit proces léčby.
Reklama

Pokud se vy nebo vaše dítko s počínajícím zánětem průdušek potýkáte, vyzkoušejte osvědčené rady, které vám mohou v jeho prvotní fázi značně ulevit. Máme pro vás tři skvělé tipy.

Zázrak jménem cibule 

Nejlepší lék na průdušky? Bezesporu cibule, ať již syrová nebo tepelně upravená. Už jen obyčejný cibulový čaj je skvělým lékem proti rýmě nebo chřipce. Pokud vám vadí štiplavost cibule, nemusíte se obávat. Cibule vařením ztrácí své výrazné aroma. Na druhou stranu výhodou je, že vařením cibule neztrácí své účinky.

Stačí sáhnout do spíže a domácí lék je na světě

Přírodní lék na průdušky, který vás zbaví i kašle

Cibule patří mezi nejlepší přírodní antibiotika, a tak je dobré jí mít stále po ruce. Osahuje vysoké množství vitaminu C, který je potřebný pro náš imunitní systém. Je také bohatá na vitamíny B1 a B2, vitamin A, zinek, draslík, železo či vápník. Ještě zmíníme, že cibule má i antioxidační účinky, díky kterým pomáhá z těla odstranit škodlivé látky a toxiny.

Připravte si nápoj na průdušky

Co budete potřebovat?
  •  vodu
  • 1 cibuli
  • 1 jablko
  • 1 citron
Postup

Do hrnce nalijte vodu podle potřeby, vložte do ní omyté a nakrájené jablko, oloupaný a na kolečka nakrájený citron a oloupanou a nakrájenou cibuli a povařte. Tento čaj je ideální pít ještě teplý. Pokud máte raději sladší čaje, tak klidně můžete přidat i med, který má antibakteriální účinky. Tento čaj vám pomůže při vykašlávání hlenů, zahřeje, dodá energii a postaví vás na nohy.

Zkuste směs hřebíčku a zázvoru

Zázvor je známý svými účinky při boji s chřipkou a nachlazením. Pokud se navíc zkombinuje s dalším kořením, kterým je hřebíček, vznikne neporazitelná kombinace. Příprava je jednoduchá. Dejte převařit zhruba 0,5 litru vody. Do vroucí vody nasypte nastrouhaný zázvor a přidejte 6 až 7 kusů hřebíčku. Nechte povařit pár minut, následně čaj sceďte, nechte trochu vychladnout a můžete jej začít konzumovat po malých doušcích. I zde platí, že jej můžete osladit trochou medu.

Česnekové mléko

Další vynikající potravinou, kterou se vyplatí mít doma, je česnek. Česnek je nejúčinnější, pokud se konzumuje čerstvý, mačkaný a smíchaný s medem. Tuto směs si můžete například natřít na chléb s máslem.Pokud vám vadí ostrá chuť česneku, alternativou je vyrobit si česnekové mléko. Není to nic složitého

Co budete potřebovat?
  • 10 rozmačkaných stroužků česneku
  • 500 ml mléka
  • 2-3 lžičky cukru
  • 250 ml vody
Postup
  • Nalijte mléko a vodu do hrnce a přidejte rozmačkaný česnek.
  • Přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni asi 5 minut. Občas promíchejte a dávejte pozor, aby mléko nezačalo kypět.
  • Po odstavení přidejte cukr a zamíchejte.

Nezapomeňte, že...

Pokud vás trápí zánět průdušek doprovázený kašlem, snažte se vzduch v místnosti udržovat co nejvíce vlhký. Pomoci vám může difuzér, mokrý ručník na topení či rozvěšená mokrá prostěradla po místnosti, která můžete pokapat eukalyptovým nebo borovicovým éterickým olejem.

Další zajímavé články