Zdraví

Pozor na nejčastěji falšované potraviny. Možná je stále kupujete, aniž to vůbec tušíte

Mléčné produkty, a to zejména sýry, patří mezi často padělané potraviny

autor

Erika Tomanová

21. října 2020

 
FOTO / Pixabay Vane Monte
Falšování potravin je celosvětový problém. Možná budete překvapeni, ale seznam potravin, které se tváří jako něco jiného, není nijak krátký. Víte, které potraviny se falšují nejčastěji a co si z obchodu vlastně neodnášíte domů?
Reklama

Vybrali jsme pro vás produkty, které se falšují nejčastěji. Dávejte si na ně tedy zvýšený pozor. Než je koupíte, ověřte si jejich původ a také složení.

Mléčné produkty

Mléčné produkty, a to zejména sýry, patří mezi oblíbený artikl padělání. Příkladem mohou být až nápadně levné ovčí nebo kozí sýry. Ty pak neobsahují 100% ovčího či kozího mléka, ale obsahují značný podíl levnější složky, což je většinou kravské mléko.

Víte, co vede žebříček pančovaných potravin?

Ještě závažnějším přestupkem je to, že mnohdy je sýr v podstatě jen rostlinnou náhražkou, tedy mléčný tuk je nahrazen rostlinným. S takovým "sýrem" se můžete setkat i v již hotových produktech.

Olivový olej

Pokud patříte mezi fanoušky zdravé kuchyně a zdravých ingrediencí, určitě vám doma nechybí olivový olej. Ale je ten váš extra panenský olej opravdu extra panenský? Někdy se i méně kvalitní olivový olej označuje jako extra panenský (stačí vlastně 10% panenského olivového oleje v balení a může se označit za extra panenský). Přitom nemusí být z prvního lisování a může být rafinovaný.

Nápadně levný olivový olej může být pančovaný řepkovým olejem. V obchodě si nastudujte etiketu a sáhněte raději po oleji z vyšší cenové kategorie a také po takovém, který je v tmavší skleněné láhvi. Pravost si můžete ověřit i doma. Do chladničky dáte vzorek oleje a po čase zkontrolujete. Pokud ztuhne, je to dobré znamení, olivový olej je pravý. Tedy máte alespoň jistotu, že nejde o jiný druh oleje.

Med

Věděli jste, že med vede žebříček nejčastěji pančovaných potravin? Kvalitní med je něco jako přírodní lék a je našemu zdraví velmi prospěšný. Ovšem pouze v případě, že jde skutečně o čistý med, tedy bez příměsí, kterou bývá často melasa, dextróza či kukuřičný sirup. Stejně by neměl být med ani zahuštěný, třeba škrobem. Pravý med je tedy jen čistým produktem včel. Nepravý med poznáte i podle toho, že ani po delším čase nekrystalizuje. 

Jak poznat pravý med?

  • Pravý med se ve sklenici nepřelévá jako voda, ale táhne se. Pokud se oddělí vrstvy různých barev, med obsahuje barviva nebo cukerné roztoky.
  • Pravost si můžete ověřit i tak, že do sklenice s vodou, v níž je zamíchaný med, přidáte pár kapek octa. Falešný med reaguje vytvořením pěny.
  • Vezměte med na lžíci, ponořte do sklenice s vodou a pomalu zamíchejte. Med pančovaný cukerným roztokem se rychle rozpustí. Poctivý med bude držet pohromadě a bude se déle rozpouštět. Silně zkrystalizovaný med se však snadno nerozpustí, i když je pravý nebo pančovaný cukrem.
  • Pravý med hůře vzlíná a med ředěný vodou se naopak snáz vstřebá do savého podkladu. Kápněte med na ubrousek nebo utěrku. Pokud zanechá na podkladu mokrou skvrnu, je ředěný vodou.
  • Pravý med překvapivě hoří. Med s vyšším obsahem vody není hořlavý, nebo během hoření silně praská. Knot nebo vatový tampon namočte do medu a zapalte. Pravý med hoří klidným plamenem a neprská.

Maso a ryby

Co sledovat při koupi masných výrobků? Pozor je třeba dávat hlavně na malá písmenka, protože například velkými písmeny na obalu deklarovaný losos ještě nemusí znamenat, že jde ve skutečnosti o tuto rybu. V obchodech se často můžeme setkat i s falešným přibarvených "lososem", což mnohdy bývá například maso z tresky nebo jiné levnější ryby. 

Samostatnou kapitolou jsou pak různé salámy a jiné masné výrobky. Špekáčky, párky, salámy a další uzeniny jsou šizením a klamáním zákazníků nepravdivými údaji na obalech nejproslulejší. Při jejich nákupech si proto dávejte zvláště pozor. Sledujte podíl masa, ze kterého jsou vyrobeny. Často je nízký a k dosažení objemu se používá sója, škrob či voda. Hlavní masová složka může být nahrazena levným a nekvalitním separátem, což bohužel nic nemění na tom, že šunka je označena jako  "vepřová". Pod 10% čisté svalové bílkoviny se však výrobek již nemůže oficiálně nazývat šunkou, a proto se používají názvy jako třeba šunkový nářez a podobně. 

Další zajímavé články