Zdraví

Tady jde doslova o život. Syrové potraviny, kterým se ve vlastním zájmu raději vyhněte

Zdrojem zdravotních problémů se mohou stát i obyčejné klíčky

autor

Erika Tomanová

07. listopadu 2020

 
FOTO / Pixabay Natthapat Aphichayananthanakul
Existují potraviny, které jsou za syrova úplně nejzdravější, jiné naopak v těle nadělají pořádnou paseku. Některé potraviny vám totiž v syrovém nebo polosyrovém stavu mohou doslova a do písmene otrávit život. Kterým byste se měli raději vyhnout?
Reklama

Nepříjemné střevní potíže je to nejmenší, co vám některé potraviny konzumované za syrova,  mohou přivodit. Některé mohou způsobit dokonce i smrt. Pojďme se podívat na potraviny, kterým bychom se v syrovém stavu měli obloukem vyhnout.

Zákeřná rebarbora

Kdo by neměl rád rebarborový koláč? Vynikající pochoutka. Věděli jste ale, že listy a řapíky rebarbory byste nikdy neměli konzumovat syrové? Obsahují velké mnbožství kyseliny šťavelové, která je toxická a jedovatá.

Syrové potraviny jsou nebezpečnější, než si většina lidí myslí

Její požití může vážně poškodit játra a ve větším množství způsobit i smrt. Obdobné riziko hrozí i z konzumace jader broskví a meruněk. Ta totiž obsahují sloučeninu zvanou amygdalin, která se po požití mění v kyanid, životu nebezpečný jed.

Pozor na zelené brambory

Mezi plodiny, které bychom nikdy neměli jíst syrové patří i brambory, které obsahují nestravitelné amidy. Kdybyste je snědli syrové, trpěli byste přinejmenším nadýmáním. Jestliže jsou brambory po delší dobu skladovány v teple a vlhku, vzniká v nich solanin, který zase může způsobit otravu. Solanin je neurotoxická látka obsažená v malém množství ve všech lilkovitých rostlinách, ale především v naklíčených nebo nazelenalých bramborách, proto je zapotřebí je pečlivě oloupat, důkladně uvařit.

Problematická drůbež

Drůbeží maso je častým zdrojem salmonely. Podle odhadů je asi 50 % syrového kuřecího masa zasaženo bakteriemi. Je tedy důležité ho dostatečně dlouho tepelně zpracovávat. Pozor si dejte především v létě při grilování, kdy vám nedostatečně tepelně upravené drůbeží maso může pořádně zkazit letní pohodu. 

Nebezpečné maso

Mimo drůbeží maso je nutné důkladně tepelně zpracovat i masa, zejména pak maso vepřové, v kterém mohou číhat vajíčka tasemnice. Ale bez nebezpečí není ani oblíbený "tatarák", kde se nesprávnou přípravou či skladováním rovněž mohou množit nebezpečné bakterie. A ani syrový žloutek, který je jeho součástí, nepatří mezi stoprocentně bezpečné potraviny.

Různé výhonky

Konzumace syrových klíčků může způsobit otravu, která se projevuje křečemi žaludku, průjmem a zvracením. Zdá se to sice nemožné, ale opravdu to hrozí, pokud je pojídáme syrové. Důvod spočívá v tom, že rostou ve vlhkém a teplém prostředí, a to přispívá k šíření bakterií escherichia coli, salmonely a listérie. Proto je vhodné je pořádně omýt a před jídlem uvařit. 

Hořké mandle

Mandle obsahují kyanid. Podle  americké studie by mohla konzumace již 4 až 5 hořkých mandlí způsobit bolesti hlavy, nevolnost a břišní křeče. Hořké mandle na rozdíl od sladkých obsahují nebezpečnou kombinaci kyseliny kyanaté a vody. Naštěstí je stačí povařit, abychom se tomuto nebezpečí vyhnuli. Sníme-li, třeba nedopatřením, dvě tři hořké mandle, nemusíme se však nijak znepokojovat. Nebezpečná dávka je více než 50 mandlí. 

Jablečné jadřince

Asi nikdo nežvýká jadřince jablek, aby si na nich pochutnal, ale při náhodném rozkousání semen, se uvolní kyanid. Jádra z jablek totiž obsahují amygdalin. I když byste museli sníst asi 40 jablečných jader, abyste dosáhli nebezpečné dávky, lékaři říkají, že i malé množství kyanidu může být nebezpečné a nedoporučují jíst jablečná semena ani jadřince.

Lilek

Mladé a před počátkem zralosti sklizené lilky obsahují solanin, který vyvolává žaludeční a střevní potíže. Abychom se přiotrávili museli bychom ho sice zkonzumovat v syrovém stavu poměrně velké množství, ale proč riskovat.

Fazole

Fazole jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty a jsou považovány za zdravou plodinu. To ovšem v případě, že jsou uvařené po dobu nejméně deseti minut. Kdybychom je jedli syrové nebo nedovařené, pak by nám toxin fytohemaglutinin, který obsahují, mohl způsobit příznaky podobající se otravě jídlem. Proto než si fazole naservírujete, pořádně je uvařte. 

Další zajímavé články