Zdraví

Nebuďte v zimě jako bledule. Pro zdraví i krásnou barvu pleti vsaďte na ty správné potraviny

Krásnou a zdravou pokožku můžete mít i během zimy

autor

Erika Tomanová

13. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Chcete mít krásnou zdravou barvu i během zimy? Není to tak složité, jak se může zdát. Důležité je mít dostatečný příjem betakarotenu. A k čemu nám je betakaroten dobrý? Jedná se o důležitý antioxidant, který pomáhá pečovat o pokožku a udržuje ji v pěkném zdravém tónu.
Reklama

Betakaroten řadíme mezi karotenoidy, čili přírodní barviva, která se vyskytují v rostlinách, houbách či mikroorganismech. Působí antioxidačně a chrání naše tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Právě betakaroten můžeme zařadit mezi nejznámější karotenoidy.

Proč tělo potřebuje betakaroten?

Protože se z něj v našem těle vytváří vitamin A, který je nezbytný pro zdraví našich očí.

Betakaroten je pro naše zdraví velmi důležitou látkou

Kromě toho betakaroten preventivně působí proti mnoha druhům rakoviny, chrání srdce i cévy a podporuje dobrý stav pokožky. Nedostatek této látky může negativně ovlivnit naše zdraví. A jak tělu zajistit dostatek betakarotenu? No přece pomocí pestré stravy!

Sladké brambory

Nádherně oranžové sladké brambory, známé také jako batáty, jsou často součástí jídelníčku pouze u jedinců, který dbají na zdravou stravu. To je však velká škoda. Jsou nejen velmi zdravé, ale také skutečně chutné. Pokud jste ještě neochutnali pečené batátové hranolky, měli byste to rozhodně napravit. A co se týče betakarotenu, tak mohou na 100 gramovou porci batáty obsahovat přes 5 mg karotenoidu.

Mrkev

Mezi nejznámější a nejlepší zdroje betakarotenu řadíme mrkev. Na 100 gramů totiž obsahuje až 8 miligramů karotenoidu. Ale tady pozor. Žvýkáním syrové mrkve využijete pouze zhruba 5 % množství betakarotenu. Už jen nastrouháním mrkve můžete jeho výtěžnost zvýšit na 30 %, ale vůbec nejlepší možností je zeleninu povařit. Betakaroten se totiž mnohem snadněji a ve větším množství uvolňuje z potravin až po jejich tepelném zpracování. 

Meloun cantaloupe

Skvělým zdrojem betakarotenu je i meloun cantaloupe. Obsahuje okolo 2 mg na stogramovou porci. Tento meloun nabízí osvěžení a kromě toho vám doplní i řadu dalších důležitých látek, a to včetně vitaminu C či draslíku. Nakrájet si ho můžete do ovocného i zeleninového salátu.

Špenát

Zdrojem zmíněného karotenoidu je i zelená listová zelenina. Stogramová porce špenátu v sobě skrývá přes 6 mg betakarotenu. Kromě toho špenát obsahuje i železo, fosfor, draslík, vitamíny C i E a slušnou dávku bílkovin či vlákniny. Navíc napomáhá snižovat vysoký cholesterol.

Hlávkový salát

Kromě špenátu se můžete spolehnout i na další druhy listové zeleniny. Stogramová porce hlávkového salátu dokáže tělu zajistit přes 5 mg betakarotenu. Další skvělé zdroje jsou kapusta a mangold. I z nich můžete připravit množství chutných jídel.

Meruňky

Meruňky v sobě ukrývají okolo 1 mg karotenoidu na stogramovou porci. Kromě toho obsahují vitaminy skupiny B, vitamin C a z minerálních látek pak železo, hořčík, vápník, draslík, fosfor nebo křemík. Do jídelníčku se vyplatí zařadit i další druhy ovoce, a to zejména růžový grep, mango či guave.

Brokolice

Nemůžeme zapomenout ani na brokolici, která obsahuje necelý miligram betakarotenu na 100 gramovou porci. Tuto zeleninu se však vyplatí do jídelníčku zařadit z více důvodů. Doplní vám vitamin E a vitaminy skupiny B, podpoří snižování cholesterolu, zlepšuje trávení, detoxikuje organismus, podporuje tvorbu krve a zklidňuje nervový systém. 

Další zajímavé články