Zdraví

Brusinky se řadí mezi superpotraviny dnešní doby. Co vše obsahují a jak moc dokáží být prospěšné

Malé červné bobule jsou u nás nejvíce spojovány se svíčkovou omáčkou

autor

Klára Sanders

14. prosince 2020

 
FOTO / Pixabay
Brusinky jsou zázračné ovoce, které se díky vysokému procentu živin a obrovskému množství antioxidantů řadí mezi tzv. super foods neboli česky superpotraviny. Navíc mají málo kalorií a jejich blahodárné účinky pomáhají například při zánětech močového měchýře.
Reklama

Malé červné bobule jsou u nás nejvíce spojovány se svíčkovou omáčkou. Široké využití brusinek v kuchyni je však dnes zastíněno faktem, že brusinky obsahují řadu látek prospěšných zdraví a spolehlivě potlačují infekce. Brusinky jsou bohaté na vitaminy, minerály, blahodárně účinkují na imunitní systém a mají antioxidační účinky. 

Co vše brusinky obsahují

Tato malá, červená bobulka rostoucí na keřích je doslova nabitá minerály a vitaminy. Obsahuje vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a mimo to je dobrým zdrojem vlákniny a vitaminu A, C a E. Jedná se o velmi nízkokalorickou plodinu, která neobsahuje nasycené tuky a nepřispívá ke zvýšené hladině nezdravého cholesterolu v krvi.

Brusinky působí v těle proti nádorovému bujení a stárnutí. Ideální jsou v době viróz na posílení organismu. Kromě toho jsou brusinky ideální v prevenci zánětu močových cest a umí dokonce o 40 % snížit riziko jejich vzniku. Jejich síla je v tom, že umí zabránit bakteriím usadit se na sliznicích, což způsobí, že se mikroorganismy nedrží v těle, ale jsou z něj vyplaveny močí. Brusinky také brání vytváření zubního plaku, protože snižují množství bakterií v ústech. Látky, které obsahují, také zpevňují stěny žaludeční sliznice a eliminují bakterie způsobující žaludeční vředy. 

Čerstvé, sušené nebo jako džem

Nejlepší je jíst brusinky čerstvé, ale ne každý má rád jejich natrpklou chuť. V případě, že vám čerstvé brusinky nechutnají, sáhněte po balíčku sušených brusinek. Zde si dejte pozor, jakým způsobem byly sušené a zda nejsou přislazovány cukrem. Usušit si je můžete i sami doma. Poslední možností, jak brusinky zařadit do jídelníčku, je formou želé, nebo džemů. V tomto případě platí stejné pravidlo, jako u sušených brusinek. Kupujte jen ty, které neobsahují velké množství cukru.

Brusinky nejsou pro každého

Na brusinky by si měli dát pozor lidé, kteří pravidelně užívají léky na ředění krve, jsou alergičtí na kyselinu acetylsalicylovou, nebo užívají léky na léčbu jater. Lékaři si ještě nejsou jisti, zda jsou vhodné pro těhotné a kojící matky, nebo pro lidi trpící tvorbou ledvinových kamenů. V obou případech se domluvte se svým ošetřujícím lékařem.

Recept na závěr

Brusinky jsou skvělou bobulovinou, která si poradí s mnoho onemocněními. Začněte ráno s brusinkovým džusem, nebo kaší posypanou sušenými či čerstvými brusinkami nebo si z nich připravte výborný svařák.

Postup

Vezměte si půl litu brusinkové šťávy a společně s kořením na svařené víno ji nechte přejít varem. Potom přidejte půl litru červeného vína a opět celou směs nechte krátce povařit. Odstraňte koření a do horkého svařáku přidejte hrst brusinek a plátky mandlí.

Další zajímavé články