Zdraví

Jsou malá a nenápadná, přesto v sobě skrývají pokladnici plnou zdraví

Jsou malá, ale šikovná

autor

Erika Tomanová

05. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč jsou různá semínka tak zdravá? Jednoduše proto, že obsahují vše, co dá další rostlině život. Jsou bohatá na vitaminy, minerály, bílkoviny a některé enzymy. Díky konzumaci semínek tak může náš organizmus získat celou řadu pozitivně působících látek.
Reklama

Pojďme si představit semínka, která jsou sice malá, ale přesto velmi cenná.

Dýňová semínka zlepšují imunitu

Dýňová semínka v sobě ukrývají cenné polynenasycené omega mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Z vitaminů obsahují především vitamíny skupiny B, A a D, dále širokou škálu minerálních látek – selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík aj.

Semínka mají blahodárné účinky na náš organismus

Ceněná jsou zejména pro vysoký obsah zinku nezbytného pro správnou funkci imunitního systému. Známá jsou pak v souvislosti s blahodárným účinkem na činnost prostaty. Pro své léčebné účinky se doporučují zejména pro prevenci a léčbu onemocnění trávicího traktu, pro posílení imunitního systému, podporu činnosti srdce a regeneraci buněk. Pravidelná konzumace zlepšuje kvalitu a vzhled pokožky, vlasů i nehtů.

Můžeme je používat i jako chutný a levný léčebný prostředek při stresu, neklidu a nervozitě. V případě dýňových semínek se jedná o jedny z nejvíce alkalických semen, tudíž napomáhají proti překyselenému vnitřnímu prostředí těla.

Slunečnicová semínka na paměť a soustředění

Slunečnicová semínka jsou tvořena bezmála z padesáti procent kvalitními tuky, 23 % představují proteiny a jen 8 % sacharidy. Jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu E, významného přírodního antioxidantu. Vysoký je také obsah vitaminů B1, B3 a B6, při jejichž nedostatku můžeme trpět nespavostí, nesoustředěností, nechutenstvím a zdánlivě bezdůvodnou nervozitou až depresemi.

Zároveň jsou semena slunečnice velmi bohatá na hořčík, železo, vápník a fosfor. Obsahují cenné fytosteroly, které přispívají ke snižování hladiny cholesterolu. Jejich pravidelná konzumace ale zlepšuje i stav krevního oběhu a elastičnost pokožky. 

Konopná semínka na zpevnění

Jestliže toužíte po zpevnění svalů, jsou konopná semínka tou správnou volbou. Nabízejí totiž kombinaci bílkovin a esenciálních aminokyselin. Obsahují snad všechny esenciální aminokyseliny a dále také fytonutrienty, které dokážou naše tělo chránit proti volným radikálům, onemocněním srdce a zpomalují stárnutí buněk. Konopná semínka jsou proto velmi prospěšná jak vašim svalům, tak i kůži, buňkám, tkáním a dokonce krvi.

Lněná semena proti zácpě

Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, jsou zdrojem vitamínů skupiny B a C, A, E, D a minerálů jako draslík, fosfor a vápník. Hubnete? Zařaďte lněná semínka do svého jídelníčku. Malé zlaté „drobky“ obsahují vysoký podíl rozpustné vlákniny, která zpomaluje uvolňování sacharidů do krevního oběhu a tím pomáhá kontrolovat hladinu inzulinu, tělo lépe spaluje tuk a vy hubnete. S vlákninou také souvisí správné zažívání a očista střev. Lněná semínka rovněž pomáhají proti zácpě. Mají projímavé účinky, zmírňují pálení žáhy, ale pomohou i při bolestech žaludku či dvanácterníku.

Maximální denní dávka lněného semínka jsou zhruba dvě lžíce. Ve větším množství se nedoporučuje pacientům s cukrovkou, poruchami srážlivosti krve, žlučovými a ledvinovými kameny. 

Další zajímavé články