Zdraví

Při výběru banánů zbystřete. Často jsou až nezdravě chemicky ošetřeny

Různé výzkumy prokázaly, že banány jsou hned po bavlně druhou chemicky nejvíce ošetřovanou plodinou světa

autor

Klára Sanders

13. prosince 2020

 
FOTO / Pixabay
Banány jsou velmi oblíbené tropické ovoce, které se k nám dováží z velkých plantáží. Právě velké plantáže se snaží své výnosy banánů maximalizovat, a to mnohdy také nepřirozenými postřiky proti nákazám, kterým banánovníky během roku podléhají. Bohužel se používané pesticidy mohou dostat i do vyrostlých plodů.
Reklama

Různé výzkumy prokázaly, že banány jsou hned po bavlně druhou chemicky nejvíce ošetřovanou plodinou světa. Při výběru banánů v obchodě  se nejdříve zkuste podívat na jejich certifikaci a zjistěte si, jaká byla cesta vašeho banánu.

Než se k vám banán dostane

Klasický banán bez certifikátu má za sebou smutnou cestu. Pěstuje se na plantážích, kde se na něj valí obrovské množství toxických chemikálií. Tyto banány musí někdo sklidit a zabalit. Dělají to lidé, kteří většinou pracují bez dostatečných ochranných pomůcek. Odnáší to pak jejich zdraví. Tito lidé trpí poruchami dýchání, bolestmi žaludku, ekzémy a alergickými reakcemi, bolestmi hlavy, rozostřeným viděním, schizofrenií a depresí, která je důsledkem dlouhodobé intoxikace. Pesticidy používané při pěstování banánů jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Platy pracovníků za sběr banánů jsou v některých zemích tak nízké, že nepokryjí ani základní životní potřeby.

Vybírejte pečlivě

Ale jde to i jinak. Máte možnost si koupit banány, které vašemu tělu nepřinesou víc škody než užitku. Které vám dodají vitaminy a minerály a nebudou v nich žádné pesticidy. Můžete mít banány, které nezničily ani zdraví ostatních lidí. Tyto banány navíc nemají na svědomí devastaci naší planety. 

Který banán je zdravý?

Banány s certifikací, tedy ty, které nejsou chemicky ošetřeny nebo navíc splňují i jiná kritéria, poznáte podle nálepky Fairtrade, Biobanány nebo Rainforest Alliance.

  • Banány s označením Fairtrade. Tento certifikát zaručuje, že byl obchod s banány spravedlivý. U těchto obchodů je zákaz dětské a nucené práce, pracovníkům se vyplácí dostatečně vysoká mzda, výkupní ceny banánů jsou spravedlivé, budují se dlouhodobé obchodní vztahy a je dbáno na ochranu životního prostředí.
  • Banány s označením Bio mají certifikát ekologického zemědělství. Byly vypěstovány především s ohledem na životní prostředí. Při pěstování je zakázáno používat pesticidy. Zůstávají tak zdravé nejen banány, ale i lidé, kteří se o ně starají.
  • Certifikace Rainforest Alliance tzv. Žabička nezaručuje práci v důstojných podmínkách. Ale při pěstování panují přísnější kritéria na ochranu vodních zdrojů, biodiverzity a půdy. Není zde definována žádná minimální cena, platba předem ani dlouhodobé obchodní vztahy.
Další zajímavé články