Zdraví

Trápí vás křečové žíly? Zařaďte do jídelníčku nenápadnou potravinu a máte po problému

Pohanka byla dříve označována jako potravina pro chudé

autor

Klára Sanders

24. dubna 2021

 
FOTO / Pixabay
Pohanka je často užívanou surovinou ve zdravé výživě. Neobsahuje lepek, takže je na rozdíl od obilovin vhodná pro osoby trpící celiakií. Pohanka má velmi pozitivní vliv na cévy a krevní oběh. o důvod víc, proč tuto potravinu zařadit do jídelníčku.
Reklama

Pohanka se původně pěstovala v Himalájích a k nám se dostala někdy ve 12. století. Za svůj název vděčí pohanským nájezdníkům, kteří ji do Evropy rozšířili.

Hodně lidí se mylně domnívá, že pohanka je obilovina. Patří přitom do čeledi rdesnovitých, stejně jako například rebarbora nebo šťovík.

Pohanka pomáhá s křečovými žilami i cévními chorobami

Dříve se pohanka objevovala jen na stole chudých lidí. Když ale vešly ve známost její účinky na naše zdraví, vzala pohanku na milost i bohatá vrstva obyvatel.

Přírodní zdroj rutinu

Pohanka má pozitivní vliv na krevní oběh a cévy díky tomu, že obsahuje velké množství bioflavonoidu, který je znám jako rutin nebo vitamin P. Jde v podstatě o nejlepší přírodní zdroj rutinu.

Z minerálních látek se v pohance nachází mangan, zinek, selen a měď, z vitaminů B1 a B2, niacin, vitamin E a C. Obsah škrobu v pohance se pohybuje 55 – 70 % v sušině semen a je tak kvantitativně nejdůležitějším sacharidem. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny – kyselinu linolovou (37 – 48 %), a kyselinu linoleovou (1,9 – 2,8 %), které se podílejí na snižování hladiny krevního cholesterolu a fungují i jako prevence aterosklerózy.

Pohanka obsahuje aminokyselinu lysin, která je účinná v prevenci aktivizace herpetických virů (původci oparů) a její obsah je až čtyřnásobně vyšší než třeba u obilovin. Je cenným zdrojem bílkovin pro osoby citlivé na lepek. Pohanka a její produkty obsahují 3,4 – 5,2 % celkové vlákniny, přičemž 20 – 30 % je rozpustné.

Účinky pohanky na zdraví

Říká se, že člověk by měl pohanku do svého jídelníčku zařadit ideálně třikrát týdně. Její účinky na zdraví jsou totiž opravdu velké:

  • pomáhá při žilních onemocněních, křečových žilách, hemoroidech
  • rutin v pohance pomáhá při zánětech všeho druhu a krvácení z dásní a nosu
  • posiluje vazivové tkáně
  • podporuje prokrvování
  • posiluje nedostatečné libido a potenci
  • preventivně působí proti revmatickým chorobám a artritidě
  • posiluje imunitní systém
  • působí na regulaci krevního oběhu
  • pomáhá též při tak závažných potížích, jako jsou žaludeční a dvanácterníkové vředy
  • snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi

Rutin plní svoji funkci v lidském těle nejlépe v kombinaci s vitaminem C, je proto dobré pohanku kombinovat s ovocem a zeleninou s vysokým obsahem "céčka".

Jak pohanku konzumovat

Pohanka se používá loupaná, lehce osmažená a uvařená jako příloha. Dělají se z ní slané i sladké kaše. Mele se na mouku a tu pak můžete jednoduše míchat s běžnou moukou a používat ji k pečení koláčů a buchet, přípravě lívanců, do domácích těstovin apod. 

Pohanková semena se výborně hodí i do zeleninových a masových polévek. Z najemno rozvařené pohanky si můžete připravit také chutné pomazánky, například česnekovou. Je také vhodnou přílohou k masu a rybám, hodí se do curry, nebo se dá smíchat s mletým masem do karbanátků. Výborné je také pohankové rizoto.

Pohankové rizoto

Na příravu pohankového rizota budete potřebovat jen pár surovin:

  • pohanku
  • lesní houby
  • česnek
  • tymián
  • jarní cibulku
  • cherry rajčata

Pohanku vařte asi 15 minut a pak ji nechte ještě v horké vodě chvíli odpočinout, aby takzvaně dozrála. Mezitím si nasekejte česnek a na drobno pokrájejte jarní cibulku. Obě suroviny dejte do pánve, přidejte trochu másla a nechte zpěnit.

Nakrájejte si houby, přidejte je spolu s čerstvými lístky tymiánu do pánve k česneku a cibuli a chvíli vše restujte. Když houby trochu změknou, dejte do pánve ještě několik pokrájených cherry rajčátek a promíchejte.

Pohanku sceďte a nasypejte do pánve. Podle chuti osolte a opepřete. Nakonec do rizota dejte pár oříšků másla, hobliny parmezánu a můžete dochutit nasekanou petrželkou. Hotové rizoto lze podávat jako samostatné jídlo nebo jako přílohu například ke králičímu masu, kačeně a podobně.

Další zajímavé články