Každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, ví, jak frustrující je dojíst lahodné jídlo a mít hlad o hodinu později. Jak je to vůbec možné, když zkonzumujete spoustu kalorií? Ve skutečnosti existuje velmi jednoduché vysvětlení, proč se neustále cítíte hladoví. A nejlepší ze všeho je, že to není vaše chyba. Díky našemu třítýdennímu detoxu se budete cítit lépe a pocit sytosti vám vydrží déle.
Problém dnešní doby
Některé moderní zpracované potraviny jsou záměrně navrhovány tak, aby vyvolávaly pocit hladu a touhu po dalším soustu. Například cukr a obiloviny, které dnes tvoří asi 70 % přijímaných kalorií, mají silné účinky na povzbuzení chuti k jídlu. Protože cukr a obiloviny jsou tak snadno stravitelné, rychle se rozloží, a naše tělo si brzy začne říkat po další stravě.
Očistná kůra může pomoci v tom, že odstraní z vašeho těla všechny odpadní a jedovaté látky, čímž přispěje k tomu, že se začnete zotavovat jak po fyzické, tak ale i po psychické stránce.
Snadné řešení
Abyste se zbavili neustálého pocitu hladu a urychlili spalování tuků, nahraďte jednoduché sacharidy, jako je cukr a obiloviny, komplexními sacharidy bohatými na vlákninu. Komplexní sacharidy putují trávicím traktem pomaleji, takže se dostanou do spodní části střeva, kde po delší dobu stimulují hormony uklidňující chuť k jídlu. Tento stálý proud hormonů bude mít za následek to, že se budete cítit déle sytí bez pocitu neustálého hladu.
Změna už po třech týdnech
Jednoduše na tři týdny vynechejte cukr a rychle stravitelné sacharidy, jako je chléb, ovesné vločky a dokonce i „zdravá jídla“, jako je quinoa, ječmen a hnědá rýže, abyste resetovali svůj systém kontroly chuti k jídlu a podpořili hubnutí. Místo toho konzumujte více bílkovin, zdravých tuků a zeleniny s nízkým obsahem škrobu.
Co musíte změnit
Dopřejte si dostatek bílkovin a zdravých tuků
Naplňte svůj talíř bílkovinami a zdravými tuky, čímž spustíte zdravou produkci hormonu hladu. Zařaďte více zeleniny (s výjimkou tykve, brambor a červené řepy), ořechů, semen, fazolí, luštěnin, tofu, drůbeže, ryb, měkkýšů, ořechových másel bez přidaného cukru, vajec, sýrů, jogurtů či pohanky.
Jezte v průběhu celého dne
Častější konzumace menších porcí má za následek menší pocit hladu, než když jíte třikrát, nebo dokonce jen dvakrát denně. Je to proto, že čím větší je vaše jídlo, tím více se stimuluje gherlin, důležitý hormon, který dává vašemu mozku signál, že je čas se opět najíst.
Mlsejte zdravě
Zatímco ovoce je bohaté na řadu prospěšných živin, mnoho druhů má také vysoký obsah fruktózy, což je typ přírodního cukru, který může všechny vaše snahy zhatit. Z tohoto důvodu se zamýšlejte i nad ovocem, které si přinesete v mističce na stůl ke svačině. Sáhněte například po meruňkách, bobulovinách, zelených jablkách a zelených hruškách. Naopak se vyvarujte červeným jablkům, banánům, třešním, kokosu, datlím, hroznovému vínu, mangu, papáje či ananasu. Po detoxu je samozřejmě můžete zařadit zpět do jídelníčku.
Dopřejte si dostatek spánku
Spánek je důležitým a podceňovaným aspektem trvalého zdraví. Nedostatečný spánek zvyšuje hladinu hormonu gherlinu a naopak vyčerpává zásoby leptinu, tedy hormonu, který naopak říká mozku, že jste již sytí. Dostatek spánku udržuje váš metabolismus v optimálním chodu.
Nezapomeňte na pohyb
Lehká sportovní aktivita se doporučuje zařazovat alespoň třikrát týdně, a to 45 - 60 minut v kuse. Tato doba představuje pro vaše tělo dramatickou změnu, jelikož umožňuje vašim svalům efektivněji využívat glukózu v krvi. Tím opět dochází k utlumení hormonu "hladu" a udržuje váš metabolismus funkční. Nejlepších výsledků dosáhnete, když zvolíte aktivity s nízkou intenzitou, jako je například chůze, plavání nebo strečink. Takže se nebojte, že odteď musíte začít chodit třikrát týdně do posilovny a sedřít se tam z kůže.
Zdroj: firstforwomen.com, healthline.com.