Kultura a styl

Opalovací krém by měl vždy obsahovat i oxid železitý. Obzvlášť, pokud jste náchylní k hyperpigmentaci

O krásnou pokožku bez skvrn je potřeba bojovat

autor

Anna Janoušková

09. května 2022

 
FOTO / Pexels
Mnoho žen nedá dopustit na hydratační krémy, protože si myslí, že jedině tak vydrží jejich pleť dlouho mladá a krásná. Ale stejně tak důležité je na svůj obličej používat opalovací krém s vysokým faktorem, protože silné sluneční paprsky dopadající na naši pleť urychlují stárnutí a tvorbu pigmentových skvrn.
Reklama

Pro ty z vás, kteří trpí hyperpigmentací, jako je melasma nebo tmavé skvrny z jizev a pupínků, je sluneční světlo doslova nepřítelem. Může totiž způsobit, že zabarvení skvrn bude ještě silnější a rovněž bude obtížnější se ho zbavit. Používání slunečních krémů s vysokým SPF je obecně uváděno jako nezbytný základ pro zdravou pokožku a zvládání hyperpigmentace. Dermatoložka z Chicaga Elizabeth Kreamová však na webu wellandgood.com říká, že je navíc důležité hledat minerální opalovací krémy, které obsahují i oxid železitý.

Chtějte od svého opalovacího krému víc

"Pokud jste náchylní k hyperpigmentaci, vždy používejte raději opalovací krém s oxidem železitým. Ještě lepší bude, když vyberete opalovací krém s odstínem. Odstín totiž obvykle předurčuje, že aktivní složka (oxid železitý) je rovněž přítomna. Tato složka navíc poskytuje další ochranu před viditelným světlem kromě ochrany proti UV záření," vysvětluje dermatoložka.

Ochrana nad rámec SPF

Studie z roku 2020, která testovala účinnost opalovacích krémů s oxidem železa na pokožku, potvrzuje, že tyto přípravky by měly být nejlepší volbou pro každého, kdo má problémy s hyperpigmentací. Zjistilo se totiž, že přípravky obsahující oxid železa významně chránily před pigmentací vyvolanou viditelným světlem ve srovnání s neošetřenou kůží nebo minerálním opalovacím krémem SPF 50+. Výsledky studie také zdůrazňují, že mají opalovací krémy obsahující oxid železa dvojí funkci. Mohou totiž poskytnout další výhody v každodenní rutině tím, že maskují stávající pigmentaci a zabraňují rozvoji pigmentace vyvolané vystavením slunečnímu záření, čímž rozšiřují ochranu nad rámec UV spektra.

Chrání proti modrému světlu

Jiná studie z roku 2021 zjistila, že opalovací krémy formulované s oxidy železa poskytují zvýšenou ochranu proti modrému světlu, zvláště v kombinaci s oxidem zinečnatým, což znamená, že přidávají další úroveň ochrany proti stárnutí vlivem světla.

Obecně platí, že minerální opalovací krémy jsou lepší volbou než jejich chemické protějšky pro každého, kdo se potýká s melasmou nebo tmavými skvrnami, protože chemické vzorce mohou nechtěně vyvolat hyperpigmentaci. Mechanismus účinku chemických opalovacích krémů spočívá v tom, že absorbují sluneční záření a přeměňují ho na teplo. Tyto částice se pak excitují, a když se vrátí zpět do svého základního stavu, uvolní teplo na naši pokožku. A teplo je známý spouštěč právě melasmatu. Na rozdíl od chemických opalovacích krémů neabsorbují minerální opalovací krémy UV záření a nerozptylují teplo, ale UV záření pouze odráží.

Jednou denně nestačí

Jakmile budete mít svůj opalovací krém vybraný, nezapomeňte si každé dvě hodiny nanést množství, které se vejde na dva prsty, na obličej a krk, abyste získali optimální ochranu. A nezapomeňte, že začít můžete už dnes. 

Zdroj: wellandgood.com, simplicite.com.au.

Další zajímavé články