Jídlo

Potraviny, které přímo ovlivňují velikost bříška. Přidejte je do jídelníčku a uvidíte, co se stane

Víte, jaké potraviny vám pomohou k plochému bříšku?

autor

Erika Tomanová

11. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Když se zeptáte žen, která partie těla je trápí nejvíce, většina z nich vám dá jasnou odpověď. Bříško. A právě tuto partii těla je zároveň nejtěžší vymodelovat k dokonalosti. Samotné cvičení vám úplně nepomůže. I zde platí, že je důležité zařadit do jídelníčku vhodné poptarviny.
Reklama

Přestože je nutné jídelníček pojímat komplexně, existují potraviny, které vás k cíli dovedou rychleji, stejně jako ty, které vám v jeho dosažení mohou bránit. Co jíst a co ne, chcete-li ubrat pár centimetrů v pase?

Zaměřte se na grapefruit

Tato subtropická citrusová plodina obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Od vitaminu C přes hořčík, vápník, draslík, železo až po betakaroten.

Řekněte špekům dost a zařaďte do jídelníčku ty správné potraviny na hubnutí

Za typicky hořkou příchuť grepu je pak zodpovědný antioxidant naringenin – flavonoid podporující hubnutí a posilující zdraví. Grapefruitová jadérka navíc působí jako účinné přírodní antibiotikum, které tělu pomáhá bojovat se záněty, vyrážkou nebo dokonce s lupénkou. Pravidelným pojídáním grepu třeba k svačině můžete výrazně snížit hladinu cukru v krvi a zmírnit uvolňování inzulínu, čímž tělo vyprovokujete k čerpání energie z uložených tuků.

Spalte tuk chilli papričkami

Chilli papričky a pálivé pokrmy zvyšují výdej energie po jídle, takže jsou považovány za účinné při hubnutí. Chili papričky dokáží nakopnout váš organismus jako nic jiného. Klidně si je přidávejte do jakéhokoliv jídla, samozřejmě v přiměřeném množství. Chili papričky obsahují velké množství vitaminu C a beta karotenu. Pozor však, abyste to nepřehnali. Chilli je zdravá a chutná pochoutka, ale pouze v rozumných dávkách.

Vsaďte na rýži

Ale pouze na hnědou! Proč? Především je to kvůli tomu, že má mnohem větší množství vitamínu B. A ten je k redukci váhy hodně nápomocný, protože urychluje samotné spalování. Rýže je plná proteinů, takže se vám rychleji tvarují svaly a co je stejně důležité, tento protein svaly také dlouho udržuje v požadovaném tvaru.

Rajčata

Rajská jablka jsou další potravinou s velmi nízkým obsahem kalorií. Pro představu: ve 100 gramech čerstvých rajčat se skrývá pouze 19 kalorií a v oloupaných rajčatech jich je dokonce pouze 9. Silnou stránkou této zeleniny je také vyvážená směs minerálů a vitaminů. Rajčata jsou bohatá především na draslík, o kterém je známo, že tělu pomáhá řešit zvýšenou retenci vody. Dále rajčata obsahují zinek, selen a další prvky, které dovedou obalamutit mozek a navodit v těle předčasný pocit sytosti. Výhodou zralých rajčat je pak i obstojné množství vlákniny.

Jablečný ocet

Jak může pomoci tato přísada při hubnutí? Popravdě velmi. Studie uvádějí, že konzumací jedné až dvou lžic denně (přidáním do jídel), napomáhá k hubnutí. Kromě toho může snižovat procento tělesného tuku, břišního tuku a hladinu triglyceridů v krvi.

Banány

Přestože se jedná o velmi sladký druh ovoce, právě banány vám mohou pomoci k plochému břichu. Banán je vynikajícím zdrojem vlákniny. Jeden průměrný banán jí obsahuje přibližně 5 gramů. Zároveň banán obsahuje rezistentní škroby, díky nimž se hned po jeho snědení dostavuje pocit zasycení. Velké množství pektinu v banánech pak podporuje trávení a odstraňuje toxiny i těžké kovy z těla. V neposlední řadě jsou pak banány vhodným zdrojem draslíku podporujícího látkovou výměnu, a tak mají pozitivní vliv také na zvyšování hladiny klidového metabolismu.

Obsah cukru v banánech se zvyšuje spolu s jejich dozráváním. Například zelený banán obsahuje cukr v porovnání se zbývajícími živinami v poměru 1:20. Se žloutnutím banánu se však tento poměr postupně mění, až dosáhne u přezrálého banánu přesného opaku. Chcete-li být na sebe opravdu přísní, v rámci dietního režimu proto sáhněte spíše po nedozrálém banánu. Na druhou stranu je však tohle žluté ovoce pro tělo natolik přínosné, že je asi trochu přehnané jeho barvu a zralost řešit.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články