Bylinky a koření

Bylinky, které si určitě musíte nasušit do zásoby. Vaše vaření získá zcela nový šmrnc

Ať už sušené, nebo čerstvé, bylinky jsou vždy výbornou volbou

autor

Erika Tomanová

25. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Po dlouhých letech zapomnění zažívají nejrůznější bylinky svůj slavný návrat do českých kuchyní. Nejen na zahrádkách a záhoncích, ale i na balkónech a v truhlících za oknem tak můžeme běžně vidět pažitku, rozmarýn, bazalku nebo oregano.
Reklama

I když čerstvé bylinky jsou v kuchyni obvykle tou nejlepší volbou, v zimních měsících si můžeme jejich sušenou variantou bez obav vypomoci. Jen je třeba vědět, že sušené rostlinky jsou kvůli ztrátě vody mnohem koncentrovanější v chuti i vůni, a proto místo polévkové lžíce čerstvých bylin použijeme jenom čajovou lžičku těch sušených. Ať už sušené, nebo čerstvé, pokud si zvyknete vařit s bylinkami, dostane vaše vaření úplně nový šmrnc.

Jak bylinky sušit?

K obyčejnému sušení na vzduchu se nejlépe hodí takové rostliny, které mají přirozeně nízký obsah vody, jako jsou bobkový list, kopr, majoránka, oregano, rozmarýn nebo tymián. Naopak rostliny s většími a tučnějšími listy, které obsahují více vody, se k obyčejnému sušení na vzduchu příliš nehodí.

Bez bylinek se moderní žena neobejde

Pokud byste si měli z bylinek vhodných na jednoduché sušení vybrat ty nejlepší favority, zvolte takové, které nebývají vždy dostupné ve vašem supermarketu za rohem, a ze kterých budete vy i vaše rodina mít během chladné části roku největší užitek. Jestliže stále tápete, můžete se inspirovat následujícími návrhy.

Rozmarýn

Listy rozmarýnu mají v kuchyni řadu využití. Hodí se například k ochucení pečeného masa, pečených brambor nebo jako koření do nádivek. Protože se rozmarýn přirozeně vyskytuje v jižních zemích, pojí se dobře s pokrmy středomořské kuchyně. Kromě toho má rozmarýn i příznivé účinky na naše zdraví. Tradiční medicína vždy vyzdvihovala především jeho blahodárný vliv na paměť, a proto se rozmarýn používal jako symbol či upomínka u příležitosti svateb, významných bitev nebo pohřbů.

Estragon

I když u nás je tato bylinka zatím méně známá, je jednou ze zásadních ingrediencí francouzské kuchyně. Společně s petrželkou, pažitkou a kerblíkem tvoří základ takzvaných „fines herbes“, bylinek, kterým nedělá dobře dlouhé vaření a používají se například do omelet, salátů nebo k rybám. Lístky estragonu obsahují mimo jiné látku zvanou estragol, která se pro své aromatické účinky používá do parfémů a v potravinářství k ochucování například čajových směsí. I když některé studie naznačují, že ve větším množství může být estragon zdraví škodlivý, při běžné občasné konzumaci žádné riziko nehrozí.

Saturejka

Ani tato užitečná bylinka se u nás zatím běžně nepoužívá, což je ovšem škoda, protože k typické české kuchyni se v mnoha ohledech dokonale hodí. Známá je především na Balkáně, kde jako součást tradiční kořenící směsi „čubrica“ výborně ochucuje mleté maso, luštěninové a také zeleninové pokrmy, především zelí a kapustu. Saturejka je známá také tím, že působí proti nadýmání.

Tymián

Tato bylinka tvoří součást dalšího francouzského svazečku bylin, tentokrát zvaného „bouquet garni“, oblíbená je ale stále více i u nás. I když dnes není problém koupit sušený tymián v obchodě, čerstvému se ani zdaleka nevyrovná, a proto se vyplatí mít ho za oknem či na zahradě a případné přebytky na zimu usušit. Tymián obsahuje mimo jiné látku thymol, která má antibakteriální účinky.

Oregano

Také oregano si můžeme kdykoli koupit v obchodě, domácí nasušené bylince se však nevyrovná. Zvláště když uvážíme, že oregano neboli dobromysl existuje snad ve dvaceti různých kultivarech, které se liší vzhledem i vůní. V dobře zásobeném zahradnictví si můžete k jednotlivým druhům přivonět a vybrat si svého favorita či favority.

Ať už sušené, nebo čerstvé, bylinky byste měli mít stále po ruce. Pokud si zvyknete s nimi připravovat pokrmy, dostane vaše kuchyně úplně novou úroveň.

Další zajímavé články