Za nezdravým chrupem stojí mnohdy zdánlivě nevinně vyhlížející potraviny. Víte třeba, že kyselé okurky a kyselé salátové zálivky patří mezi hlavní viníky zhoršování stavu zubů? Pojďme se podívat, co našim zubům vyloženě neprospívá.
Citrusová šťáva na prvním místě
Šťáva z citrusů je sice bohatým zdrojem vitaminu C, ale pro zuby může být pohromou. Experti doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci mohou poškozovat zubní sklovinu.
V roce 2008 proběhla na toto téma studie, ze které vyplývá, že největší poškození způsobily právě džusy z grepů a citronů, nejmenší naopak šťáva z pomerančů. Věděli jste, že když sníte kyselé ovoce, neměli byste si hned jít vyčistit zuby? Kyseliny obsažené v ovoci totiž při čištění kartáčkem zubům velice škodí a narušují kompaktnost skloviny.
Tvrdé bonbony a led
Žvýkání tvrdých bonbonů a ledu není dobrý nápad. Bonbony, které se pomalu rozpouštějí v ústech mají spoustu času vyprodukovat nebezpečné kyseliny. Navíc většina takových bonbonů je ochucena i kyselinou citronovou, která poškozuje zubní sklovinu. A jestli při konzumaci oblíbených nápojů chroupáte ledové kostky, tak zubům také příliš neprospíváte. Zubaři by o opravách zubů poškozených právě tímto zlozvykem mohli dlouze vyprávět.
Překvapivé kyselé okurky
Kyselina octová, která je nezbytná k zavařování okurek, bohužel přímo působí na zubní sklovinu a poškozuje ji. Britská studie z roku 2004 dokonce ukázala, ze kyselé okurky patří mezi hlavní viníky poškozování zubní skloviny. Každodenní konzumace kyselých okurek zvyšuje pravděpodobnost jejího poškození až o 85 procent.
Slazené nápoje
Že slazené nápoje nejsou zdravé asi nikdo nebude zpochybňovat, a tak bychom se jim měli vyhýbat. Asi nepřekvapí, že cukr obsažený v limonádách přispívá ke vzniku zubních kazů. Překvapením ale možná je, že kyseliny obsažené v perlivých nealkoholických nápojích poškozují zuby více než samotný cukr. Proto i limonády bez cukru, které obsahují kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při častější konzumaci poškodit zubní sklovinu.
Bílé, nebo červené?
Podle odborníků na zdravou výživu je červené víno zdravější než bílé, ale toto tvrzení se rozhodně netýká zubů. Červené víno obsahuje látky zvané chromogeny, které produkují pigmenty, jež zabarvují zuby. Taniny obsažené v červeném víně navíc mají tendenci vysušovat ústa, zuby tak zůstávají lepivé a tím se zabarvení zhoršuje. Ale i bílé víno může způsobovat zabarvení zubů. Jak bílá tak i červená vína totiž obsahují erozivní kyselinu, která naruší sklovinu a barviva z jídla či pití pak mohou do skloviny proniknout hlouběji. Obecně tyto kyseliny narušují pH v ústech a umožňují tak kyselinám vytvářet ideální prostředí pro množení bakterií způsobujících zubní kaz.
Horší než tabák
Káva a čaj podle zubních lékařů způsobuje horší zabarvení zubů než třeba tabák. Skvrny od kávy na zubech jsou vytrvalejší než skvrny od tabáku a navíc zuby se skvrnami od kávy jsou obvykle lepivější a přitahují tak částečky jídla a bakterie. A u čaje to není o nic lepší. Některé druhy černého čaje mohou dokonce zbarvit zuby více než káva. Stejně jako červené víno i černý čaj obsahuje hodně taninu, který podporuje zbarvení. Pokud se bez čaje nedokážete obejít, upřednostněte ty, které obsahují méně taninu, jako zelený čaj, bílý čaj či bylinné čaje.