Pití

Pravidelným pitím rajčatové šťávy si zlepšíte trávení i kvalitu pokožky

Rajčatový džus díky svému složení působí antisepticky i detoxikačně a podporuje obranyschopnost organismu

autor

Klára Sanders

06. listopadu 2020

 
FOTO / Shutterstock
V poslední době se dostávají do popředí zeleninové šťávy. Jednou z nich je rajčatová šťáva. Jedna sklenice rajčatové šťávy denně může silně posílit váš metabolismus a navíc má nízký obsah kalorií.
Reklama

Čistá a ničím nedochucovaná rajčatová šťáva je považována za super nápoj. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Mimo jiné také pozitivně ovlivňuje trávení či kvalitu pokožky.

Hlavní přínosy rajčatového džusu

Rajčata patří v našich končinách mezi zcela běžné druhy zeleniny. Pěstujeme si je v zahradách a mnozí si bez nich neumíme představit jídelníček. Jsou plná vitamínů a šťáva z nich velmi pozitivně ovlivňuje zdraví člověka. Je zdrojem sacharidů, bílkovin i tuků. Obsahuje celou řadu minerálních látek i stopových prvků. Doplní tělu vápník, draslík, zinek, hořčík, železo, fosfor, chrom i mangan. 

Stejně bohatá je rajčatová šťáva i na vitamíny.  Obsahuje vitaminy A, C, E i K. Je zdrojem kyseliny listové či pantothenové, dalších vitamínů skupiny B, cholinu, luteinu a antioxidantů. Rajčatová šťáva je skvělá na osvěžení, ale klidně vám nahradí i svačinu. Díky obsahu všech živin ji můžeme v podstatě považovat za plnohodnotné jídlo.

Účinky na naše tělo

Rajčatový džus díky svému složení působí antisepticky i detoxikačně a podporuje obranyschopnost organismu. Jeho pravidelnou konzumací pomůžete tělu zabojovat proti volným radikálům a chránit buňky. Rajčatová šťáva pomáhá potlačovat záněty, které jsou spojeny s celou řadou chronických onemocnění. Také má pozitivní vliv na trávení a pravidelnou stolici a čistí celý trávicí trakt.

Rajčatová šťáva je bohatá na minerální látky i vitamíny

Šťáva z rajčat má mírné močopudné účinky, což napomáhá odstraňování toxinů, přebytečné vody a soli z těla. Stimuluje pročišťování vylučovacích orgánů a snižuje výskyt infekcí močových cest. Lykopen obsažený v rajčatech podporuje i zdraví prostaty. Denní dávka rajčatového džusu tedy může představovat účinnou prevenci rakoviny prostaty. Pít byste ji měli, i pokud vás trápí vysoký cholesterol. V neposlední řadě má také blahodárný vliv na kvalitu pokožky, vlasů i nehtů.

Není šťáva jako šťáva

Není pochyb o tom, že rajčatová šťáva je pro naše zdraví velmi prospěšná, ale má to jeden háček. Kupované šťávy obsahují častokrát hodně cukru a dalších zbytečných látek. Nejzdravější rajčatový džus je jednoznačně ten, který si připravíte doma z rajčat z vlastní zahrádky.

Příprava rajčatové šťávy

Příprava není vůbec náročná. Stačí vám na ni rajčata a trochu cukru, soli a kyseliny citronové na dochucení. Půl kila rajčat pořádně omyjte, nakrájejte na menší kostky a vhoďte do hrnce. Přidejte malou lžičku cukru a soli a malé množství kyseliny citrónové. Rajčata duste, dokud se zcela nerozvaří. Směs pořádně míchejte, aby se nepřipálila. Po vaření rozmixujte rajčata v mixéru na hladkou konzistenci a můžete podávat, případně sterilizovat v zavařovacích sklenicích a uschovat.

Rajčatová šťáva je nejen zdravá pochoutka, ale může se stát skvělým pomocníkem při hubnutí, neboť zrychluje metabolismus. Ostatně taková Bloody Mary, jejíž základ tvoří právě rajčatová šťáva, také není k zahození.

Další zajímavé články