Realitou je, že ani vyhlášení šéfkuchaři zpravidla nepoužívají speciální a tajná dochucavadla. Většina oblíbených ingrediencí je docela obyčejných, jen se je naučit správně používat. A komu by se nehodily praktické tipy do kuchyně ?
Koření a duchucovadla
Mnohdy jsou to jenom "špetky" za pár korun, které přihodíme do hrnce, pekáče či připravovaného základu, ale neobejde se od nich téměř žádné jídlo. Řeč je o koření.
A co je vlastně koření? Kořením rozumíme čerstvé, sušené či jinak upravené části některých rostlin, vyznačujících se svou charakteristickou chutí a vůní. Dříve se tvrdilo, že koření škodí zdraví. Na to platí jednoduchá odpověď. Každá nestřídmost škodí zdraví.
Nejzákladnější dochucovadla
Bez základního koření se vařit nedá. Nejzákladnějšími dochucovadly jsou sůl a pepř. I zde však můžete v obchodě šlápnout pořádně vedle. Šéfkuchaři doporučují používat hrubozrnnou mořskou sůl, či kvalitní růžovou himalájskou sůl. Co se pepře týká, používejte zásadně čerstvě namletý přímo z mlýnku.
Bobkový list
Další, mnohdy podceňovaným a bohužel i málo používaným kořením je docela obyčejný bobkový list. Přitom dokáže doslova zázraky. Zdánlivě slabé a nevýrazné koření povyšuje polévky či omáčky na zcela jinou, luxusnější úroveň. Používejte ho v případě, že máte rádi aromatičtější jídla. Čím déle dané jídlo s bobkovým listem vaříte, tím lépe. Po dovaření jej však vždy z hotového pokrmu vyjměte.
Vyvažujte
Ve světě dochucovadel se šéfkuchaři spoléhají na vyváženost slané, sladké a kyselé chuti. I proto mají vždy po ruce citrony. Malé množství citronové šťávy dokáže divy například v omáčkách, kterým dodává nejen kyselost, ale také svěžest. Citronová kůra je zase výborná při pečení. Ke kyselosti vám dopomůže i ocet, respektive jeho různé druhy. Pro neutrální kyselou chuť volte klasický ocet nebo jablečný ocet, do italských jídel bílý vinný ocet a do asijských jedině rýžový ocet.
Bez tuku to nejde
Tuky jsou pro vytvoření dokonalé chutě jídla nesmírně důležité. Nejvhodnější jsou kvalitní rostlinné oleje a také vysoce kvalitní máslo ghee. V kuchyni by vám nikdy neměl chybět extra panenský olivový olej, ale ani neutrální olej rostlinného původu.
Tajné tipy na dochucení
Konečně jsou tu tři ingredience, které byste měli mít vždy po ruce a použít, když nejste s výslednou chutí jídla úplně spokojeni.
Jakémukoli jídlu, které chutná fádně, dokážou vdechnout vynikající chuť tři suroviny: parmazán, vývar a sójová omáčka. Parmazán použijte k těstovinám, rýži i polévce. Domácí vývar do omáček a sójovou omáčku zase k zelenině nebo masu. Musíte s nimi ale zacházet opatrně, skoro jako s kořením, aby "neutloukly" ostatní chuťové složky jídla.
Po ruce byste měli mít i kvalitní hořkou čokoládu. I když se může zdát, že je součástí pouze sladkých dezertů, šéfkuchaři z ní dokáží vytvořit dokonalou omáčku k masu. A hořká čokoláda je součástí třeba mexických jídel a také se dokonale hodí k chilli.