Dnešním trendem ve vaření i pečení jsou rychlé a jednoduché recepty. Jsou ale jídla, jejichž příprava se uspěchat nedá. Na vánočku to platí dvojnásob. Jakmile na ní budete hrr, vrátí vám to i s úroky. A to na Štědrý den nechcete.
Mějte čerstvé droždí
Na sušené droždí nebo okoralý kousek z lednice, o kterém už ani nevíte, jak dlouho tam vlastně je, protentokrát zapomeňte. Z droždí, cukru, trochy mouky a vlažného mléka připravte kvásek, který nechte v teple vzejít. Nespěchejte na něj, je pro výsledný efekt důležitý.
Máslo, máslo a jedině máslo
Letošní Vánoce se nesou v duchu drahého másla, a tak možná i ti z vás, kteří normálně margaríny nekupují, se k tomu letos uchylují. U vánočky to ale nedělejte. To raději nahraďte půlku, ale klidně tři čtvrtiny dávky másla sádlem. Nemusíte se bát, je to vyzkoušené, dělaly to už naše babičky.
Pořádně těsto vypracujte
Mouku pokojové teploty prosejte, mléko ohřejte, máslo a sádlo nechte změknout, kvásek nechte hezky vzejít. Žádná mikrovlnka, žádný spěch. Vařečkou všechny ingredience spojte a pak hněťte tak dlouho, dokud těsto nezačne krásně mlaskat a nepřestane se lepit k misce. Případně dokud vám neupadne ruka. Pokud si můžete pomoci elektrickým hnětačem, usnadníte si tím práci.
Těsto musí kynout tak akorát dlouho
Jistě si říkáte, že čím déle bude vánočka kynout, tím lépe. Není to ovšem pravda. Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem. Ideální je nechat ji kynout v teple (klidně můžete vyhřát troubu na nejnižší možnou teplotu a pak ji vypnout) zhruba dvě hodiny. Zkrátka dokud nezdvojnásobí objem.
S vykynutým těstem opatrně
Vykynuté těsto si rozdělte nožem na devět dílků. Každý rozválejte na dlouhou nudli, ale nijak zdlouhavě, a na těsto zbytečně netlačte. Nechcete z něj přeci dostat všechen vzduch. Při válení vám pomůže namočit si ruce. Těsto je často oschlé, pomoučené a po rukou spíš klouže.
Aby vánočka nespadla
Upleťte spodní díl ze čtyř dílků, na něj položte copánek ze tří dílků a na vrch pletenec ze dvou. Vždy, když pokládáte další díl, vařečkou nebo hřbetem dlaně pro něj připravte na „základně“ důlek, který potřete vodou. Těsta se vám lépe spojí. Pro jistotou propíchněte podélně na třech místech špejlí, aby se vaše veledílo nezbortilo. Celou dobu pečení neotevírejte troubu. Vánočka ale může spadnout i po vyndání z trouby, když ji velmi rychle zchladíte. Proto nad ní nevětrejte a nedávejte ji vychladnout na chodbu.
Pár rad na závěr
- všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu
- do těsta nepřidávejte horké mléko ani máslo – pouze vlažné!
- dokud má těsto trhavou konzistenci, musíte hníst
- těsto musí zdvojnásobit až ztrojnásobit objem – pak už se nebude zvětšovat v troubě a vánočka se nezbortí
- aby vánočka nebyla vysušená, dejte do trouby kastrůlek s vodou
- nikdy ji nepečte dříve než 23. prosince odpoledne
- než do ní říznete, nechte ji úplně vychladnout