Instantní káva má obecně méně kofeinu, než ta klasicky připravená. Podle výzkumů je podíl kofeinu v instantní kávě až 6x menší. Menší je i podíl antioxidantů. Poměrně rozšířený mýtus o instantní kávě říká, že se vyrábí chemicky, za pomoci ropy. To je ale naprostý nesmysl.
Zajímavostí je, že český národ je prakticky jedničkou v pití rozpustné kávy v Evropě, protože její největší předností je hlavně jednoduchá příprava. Nad touto informací jistě protočí panenky všichni znalci, protože ti instantní hnědý prášek nebo granule za kávu ani nepovažují. K výrobě instantní kávy, stejně jako té zrnkové, se využívají plody dvou druhů kávovníku. Jedná se o kávovník arabský, známý jako arabica, a kávovník statný, známý jako robusta.
Arabica nebo robusta
Rozdíl je samozřejmě v chuti. Zatímco arabica je jemnější, robusta je silnější. Z hlediska složení a účinku však velké rozdíly v zásadě nejsou, rozhoduje jedině kvalita té které značky. O ní rozhoduje kvalita zeleného zrna, proces výroby a samozřejmě také použitá odrůda. Její výroba spočívá v tom, že se z hrubě mleté pražené kávy pod vysokým tlakem vylouhuje v horké vodě extrakt. Ten se dále může zpracovávat dvěma způsoby.
Sušení sprayováním
První a mnohem starší způsob probíhá tak, že se kávový extrakt rozprašuje na stěny předehřátých bubnů, odtud padá již ve známé podobě do sběrné nádoby pod bubnem. Toto řešení je jednodušší a ekonomicky méně náročné. Takto vydobytá káva tím ztrácí některé přirozené chuťové vlastnosti.
Sušení mražením
Kávový koncentrát se nechá zmrazit na teploty kolem –40 °C. Díky tomu voda v extraktu zmrzne. Ve speciální komoře se pak vytvoří podtlak a díky sublimaci je led jakoby vytáhnut a vznikají téměř úplně vysušené granulky instantní kávy.
Na čem záleží při přípravě
Výslednou chuť ovlivňuje kvalita a teplota vody. Zalijete-li ji hned vařící vodou, káva se spálí, ztratí aroma a zhořkne. Ideální teplota pro přípravu instantní kávy je kolem 90 °C, takže stačí, když od bodu varu počkáte 1,5 minuty. Tato příprava platí nejenom pro instantní kávu, ale i všechny ostatní druhy káv.
Co jste možná nevěděli
Instantní káva má většinou kvůli tomu, čím si při výrobě prošla, slabší vůni. Proto ji musejí výrobci často doaromatizovat. Pozor také na šizení instantních káv! Pozorně čtěte etikety, protože v některých kávách můžete najít další příměsi jako cikorku, obilniny nebo třeba fíkový prášek. Kávě, na jejímž obalu najdete označení, že se jedná o směsi kávového a kávovinového extraktu, se raději vyhněte. Jinak má instantní káva méně kofeinu než ta klasicky připravená. Některé výzkumy hovoří až o šestinásobně menším množství. A samozřejmě má i méně antioxidantů. Takže pití rozpustné kávy určitě není škodlivé, jak tvrdí některé zlé jazyky, nicméně její účinky nejsou tak výrazné jako klasicky připraveného espressa.