Reishi je jednou z nejvíce ceněných medicinálních hub, která je využívána jako základní stavební kámen mnoha terapií a směle ji můžeme zařadit mezi klenot tradiční čínské medicíny. Ne nadarmo se jí říká "houba nesmrtelnosti".
Český název této lesklé červenooranžové houby je lesklokorka lesklá. Jelikož jde o chorošovitou houbu, lze ji nalézt na kořenech, pařezech či odumřelých kmenech dubů, habrů a dalších listnatých stromů. Reishi příznivě působí na zdraví člověka a její užívání je aktuální zejména v době viróz. Reishi bývá stále častěji podrobována vědeckým studiím, které prokazují její pozitivní vliv na naše zdraví.
Plná prospěšných látek
Dlouhodobé užívání reishi má pozitivní vliv na fungování celého organismu a jeho posílení v období, kdy to nejvíce potřebuje. Obsahuje totiž všech osm esenciálních aminokyselin, má vysoký obsah železa, vitaminů skupiny B, selenu a jinak vzácného germania. Najdete v ní i ganoderové kyseliny, skupinu triterpenoidů, polysacharidy, betaglukany, alkaloidy a mnoho dalších účinných látek.
Reishi v organismu podporuje
- Posiluje obranyschopnost
- Reguluje hladinu krevního cukru
- Reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu
- Působí antibakteriálně, protizánětlivě a antiparazitně
- Podporuje funkci jater
- Zmírňuje projevy alergických reakcí
- Zklidňuje organismus
- Atletům a sportovcům přispívá ke zlepšení sportovní výkonnosti
Podpoří imunitu
Jak již bylo řečeno, má lesklokorka velmi příznivý vliv na lidský organismus a pomáhá léčit širokou škálu zdravotních komplikací. K jejím významným schopnostem patří imunostimulační a imunomodulační působení, které výrazně podporuje imunitu. Je to způsobeno jak obsaženými betaglukany, tak obsahem adenosinů a germania.
Na Alzheimerovu chorobu
Starý čínský text z roku 500 n.l. doporučuje starým lidem používat lesklokorku pro osvěžení paměti, zvýšení orientačních schopností a soustředění. V současnosti se už ví, že vliv houby na regulaci metabolismu a její působení podporující tvorbu bílkovin v krevní plazmě a kostní dřeni výrazně zpomaluje stárnutí. Díky působení látek ze skupiny terpenoidů pak příznivě působí i při zmírňování Alzheimerovy choroby a při problémech s pamětí.
Jak houbu využít
Houba reishi je k dostání v podobě kapslí, extraktů, čajů, tinktur a podobně. Vedle toho existují nejrůznější potraviny, kde je reishi přimícháno jako doplněk. Příkladem může být zdravá káva, která má snížený obsah kofeinu, ale velký obsah houby. Odborníci se shodují, že významný účinek má reishi při podávání po dobu alespoň čtyř týdnů. Základní dávkou je minimálně 100 mg denně, ale často se můžete setkat i doporučeními na násobně vyšší dávky.
Věděli jste, že...?
Víte, že tato houba vzácně roste i v českých lesích? Poznáte ji tak, že její plodnice je silně lesklá, korkovitá a tvarem připomíná vějíř. Vyrůstá na kmenech nebo pařezech listnatých stromů, jako jsou platan, dub, ořešák či topol. Má poněkud zvláštní hořko-sladkou chuť, což způsobuje obsah terpenoidů. Za syrova se však pro svou chuť, ale zejména tuhost konzumovat nedoporučuje.
Houba reishi je k dostání v podobě kapslí, extraktů, čajů, tinktur a podobně.