Zdraví

První pomoc při pálení žáhy. Vsaďte na potraviny, které vám poskytnou úlevu raz dva

Kefír nejen dobře chutná, ale je i velmi zdravý

autor

Erika Tomanová

07. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Pálení žáhy je běžný problém, se kterým bojuje množství lidí. Přitom někdy stačí málo. Trochu pozměnit jídelníček a máte po problému. Pojďme se podívat na potraviny, které vám s nepříjemným pálením žáhy pomohou.
Reklama

Co způsobuje pálení žáhy? Jednoduše řečeno jde o zpětný návrat natrávené potravy do jícnu. Žaludeční šťávy pak způsobí nepříjemný pocit pálení. Častým zdrojem těchto potíží bývá nepravidelné stravování, velké porce jídla konzumované ve spěchu a v nepravidelných intervalech během dne, či třeba konzumace sytých jídel v pozdějších večerních hodinách.

Kterým potravinám se vyhnout

Pálení žáhy obecně vyvolávají tučná jídla, smažená a fritovaná jídla, silně kořeněná jídla,  ale i kynuté moučníky, silná černá káva, kyselé nápoje, případně hůře stravitelné potraviny jako jsou luštěniny, cibule, vajíčka natvrdo, zelí nebo čerstvý chléb.

Vsaďte na potraviny proti pálení žáhy

Příčinou pálení žáhy může být také alkohol nebo kouření. Naštěstí existují potraviny, kterými můžeme nepříjemný pocit rychle eliminovat. Které to jsou? 

Zkuste žvýkačku

Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, když začnete pociťovat pálení žáhy, je žvýkat žvýkačku. Žvýkačka zvyšuje produkci slin v ústech. Sliny jsou alkalické díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů. Tyto hydrogenuhličitanové ionty reagují se žaludeční kyselinou, což vede k její neutralizaci. Pálení žáhy pak rychle odezní.

Pomáhá jablečný ocet

Jablečný ocet je kouzelný elixír, který se dá použít při spoustě potíží. A pálení žáhy je jednou z nich. Je snadno dostupný a pomáhá urychlit trávení potravy.

Produkce žaludečních kyselin je totiž nejvyšší, dokud je jídlo v žaludku. Jakmile opustí žaludek a vstoupí do střeva, hladina kyseliny klesne a současně odezní i pálení žáhy. 

Úžasný kefír

Kefír má na náš organismus množství pozitivních vlivů. Obsahuje totiž kvasinky a bakterie, které prospívají našemu trávení. A také pomáhá snížit překyselení žaludku a tím se zmírní i pálení žáhy. 

Med nikdy nezklame

Snad v každé kuchyni se najde alespoň jedna sklenice medu. Med je skvělým SOS zachráncem v případě, že pociťujete pálení žáhy. Med pomůže rychle zklidnit podrážděnou sliznici jícnu. Stačí lžíci rozmíchat ve sklenici vody a vypit.

Vsaďte na ovesné vločky

Jíme je především kvůli tomu, že obsahují velké množství vlákniny, která podporuje trávení. Pomohou nám ale i při pálení žáhy. Nejúčinnějším způsobem je udělat si z ovesných vloček odvar. Právě ten dokáže nepříjemné pálení rychle zmírnit.

Zázvor je top

Zázvor je jednou z nejlepších potravin pro potlačení pálení žáhy. Používá se také už tisíce let na léčbu různých zánětů a problémů se zažíváním. Zázvor je důležitý hned ze dvou důvodů. Za prvé proto, že má vynikající antibakteriální a protizánětlivé účinky a tím přispívá ke zmírnění příznaků pálení žáhy. Za druhé zázvor také pomáhá potlačit bolesti spojené s pálením žáhy. Existuje několik způsobů, jak můžete zázvor použít. Jako prevenci ho můžete přidávat do polévek a salátů. Nebo si ze zázvoru můžete udělat čaj. Nakrájejte zázvor na malé kousky a vařte je ve vodě po dobu 5 minut. Poté přeceďte a pro lepší chuť přidejte trochu medu. Tento čaj pijte 2 až 3 krát denně mezi jídly. 

Aloe vera nejen na pokožku 

Aloe vera je rostlina známá pro své blahodárné účinky na pokožku. Ale extrakty z aloe jsou vhodné také při pálení žáhy. Aloe neutralizuje kyselý obsah žaludku, snižuje tvorbu kyseliny, urychluje hojení a mírní bolest spojenou s pálením žáhy. Můžete pít ¼ šálku extraktu z aloe vera 15 – 20 minut po jídle. 

Na první pohled se může zdát, že pálení žáhy je vážné onemocnění. Ovšem nemusíte se znepokojovat, jde o vcelku častou a zcela běžnou nepříjemnost. Podle některých odhadů se až 12% světové populace nejméně jednou za život s pálením žáhy setká. 

Další zajímavé články