Bylinky a koření

V hlavní roli česnek. Budete překvapeni, co všechno s ním dokážete. A jeden trik nakonec

Víte, proč byste měli jíst česnek každý den?

autor

Erika Tomanová

22. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
O tom, že česnek je skvělým přírodním léčivým prostředkem, dnes již nikdo nepochybuje. Když ho budete jíst pravidelně, tak budete zdraví, plní energie, a ještě zhubnete. Nevěříte? Pojďme si přiblížit úžasné účinky česneku na naše tělo.
Reklama

Česnek není jen přírodní antibiotikum, ale má pro nás mnoho dalších zdravotních přínosů. Proč byste ho měli jíst každý den?

Česnek jako lék

Česnek obsahuje řadu vitaminů a zdraví prospěšných látek. Pročišťuje dýchací cesty, podporuje odkašlávání a odstraňuje střevní parazity. Krom toho stimuluje krevní oběh a pomáhá rovněž léčit křečové žíly a zabraňuje jejich vzniku. Lékařské studie také prokázaly, že pravidelná konzumace česneku může být dobrou prevencí proti vzniku nádorů žaludku, střev a prostaty.

Stroužky česneku nemusíte užívat pouze vnitřně, ale hodí se i pro vnější užití na opary, bradavice a plísně. Stačí ho rozmačkat, přiložit, zavázat a nechat několik hodin působit. Avšak pozor, rozmačkaný česnek je velmi silný a může na pokožku působit až agresivně, proto to s ním nepřehánějte. Zvýšená konzumace česneku není obecně doporučována těhotným a kojícím ženám a malým dětem.

V kuchyni nepostradatelný

V kuchyni a zejména té české, je česnek spolu s cibulí nepostradatelný a některá jídla si bez něj neumíme představit.

Kuchyňskou úpravou česneku můžete výrazně ovlivnit jeho výslednou intenzitu v pokrmech. Pokud chcete cítit jeho podtóny, aniž by přebíjel jiné chutě, použijte celou palici vcelku nebo rozkrojenou, případně celé stroužky. Nebude potom tak intenzivní a palčivý. Střední intenzity docílíte nakrájením nebo nasekáním stroužků. A pokud chcete z česneku dostat nejvyšší možnou intenzitu i pálivost, utřete ho nožem na prkýnku. Je to dokonce ještě efektivnější než použít lis.

Česnek v sobě má i sladkost a tu z něj lze vytáhnout konfitováním. Konfitovaný česnek je skvělým doplňkem k pečeným masům, ale i do šťouchaných brambor nebo kaše. I pečení česneku dá vyniknout skvělé sladké chuti a zlepší jeho stravitelnost. Další zajímavý způsob jeho přípravy jsou česnekové chipsy. Pozor si dejte při restování. Česnek má tendenci se rychle připalovat a zhořknout, proto ho hlídejte. Restujte ho na tuku, ideálně na másle, bude tak jemnější.

Přírodní detox

Česnek je jedním z nejlepších prostředků k očistě organismu a je považován za efektivní detoxikační potravinu. Obsahuje totiž látky metionin a cystein, což jsou esenciální aminokyseliny, které chrání játra tak, že jim pomáhají produkovat žluč, která pak odstraňuje z těla toxiny.

Hubnutí s česnekem 

Česnek detoxikuje také střevní sliznici, čímž napomáhá správnému trávení a pomáhá proti průjmu. A právě správná funkce trávicího systému je při hubnutí zcela zásadní. Navíc česnek uvolňuje v těle hormon noradrenalin, který ovlivňuje spalování tuků. Budete-li jíst česnek pravidelně, uděláte službu svému zdraví v mnoha ohledech, a ještě něco zhubnete.

Starý čínský trik

Stará čínská medicína nás naučila, jak správně pečovat o své zdraví za pomoci přírodních produktů. A není tomu jinak ani v případě česneku. Číňané totiž používají stroužek česneku jako bonbón. Každé ráno si ho vloží na třicet minut do úst.

A proč se do něčeho podobného pouštět? Odpověď je velmi jednoduchá. Tímto způsobem se složky česneku dostanou pomocí slin do našeho organismu. Po půl hodince cucání, můžete česnek vyplivnout a vyčistit si zuby, abyste se zbavili typického zápachu. Pokud to nepomůže, žvýkejte kávové zrnko nebo pár lístků petrželky.

Další zajímavé články