Pití

Odhaleno, jak souvisí pití citronové vody s hubnutím. Výsledek vás hodně překvapí

Pomůže každodenní pití citronové vody na cestě za štíhlejší postavou?  

autor

Erika Tomanová

27. června 2021

 
FOTO / Depositphotos
Citronová voda je opravdový zázrak. Odplavuje z těla toxiny, pomáhá nám držet chutě na uzdě a dokáže nastartovat metabolismus tak, že tělo začne rychleji spalovat tuky. To všechno se o ní tvrdí. Je to ale pravda?
Reklama

Pomůže každodenní pití citronové vody na cestě za štíhlejší postavou? Možná vás to zklame, ale voda s citronem má bezesporu mnoho pozitivních účinků, avšak podle dietoložky Melissy Rifkin většina z nich s hubnutím vůbec nesouvisí. 

Jaké jsou výhody citronové vody

Mezi jednu z výhod rozhodně patří hydratace. Přidání trochy citronu do vody vás může povzbudit k tomu, abyste pili více vody po celý den. A to je určitě dobře, protože správná hydratace, obzvláště v současných horkých dnech, podporuje hodně různých procesů v našem těle, a to od regulace teploty až třeba po správnou funkci svalů. Pokud vám citronová voda pomůže zlepšit pitný režim a tím celkově i hydrataci, je to pro vaše zdraví určitě dobře.

Citronová voda je opravdový zázrak

Asi nepřekvapí, že citronová voda obsahuje vitamin C, který je důležitým antioxidantem, ale podporuje i další tělesné procesy. Pomáhá například vstřebávat železo, podporuje činnost srdce a napomáhá při produkci kolagenu a regeneraci pokožky. „Přidání citronu do vody může pomoci zvýšit příjem tohoto důležitého antioxidantu," říká dietoložka Melissa Rifkin.

Citronová voda také podporuje trávení. Jedna sklenice citronové vody před jídlem nebo během jídla může pomoci tělu snáze trávit jídlo. „Citronová voda díky kyselosti stimuluje uvolňování žluči před jídlem," říká Rifkin. „Jak stárneme, kyselost našeho žaludku klesá a citronová voda může být užitečným pomocníkem při trávení," dodává.

Citronová voda napomáhá i snížit riziko vzniku ledvinových kamenů. Citrony, stejně jako mnoho jiných druhů ovoce, mají vysoký obsah kyseliny citronové a citrátů, které mohou pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů, nebo rozmělnit kaménky, které se již začaly tvořit. Jako preventivní opatření doporučují lékaři denně vypít asi 1 dcl citronové šťávy ve dvou litrech vody.

Citronová voda a hubnutí

Možná to bude pro mnohé špatná zpráva, ale citronová voda neobsahuje žádné složky, které by podporovaly hubnutí. Na druhou stranu je však nesporné, že citronová voda je výrazně zdravější volba, než slazené limonády, ale poněkud překvapivě, i než džusy. „Pokud vyměníte ráno džus za citronovou vodu, pak pomůžete svému trávení. Neexistuje však žádný výzkum, který by spojoval vodu s citronem s hubnutím," říká Rifkin.

V něčem je voda s citronem ale dobrá. Pokud ji budete pít místo sladkých nápojů, pak zcela jistě svoje tělo ušetříte mnoha kalorií přijímaných ze slazených limonád a džusů. „Citronová voda může také vytvořit pocit sytosti před jídlem, je téměř bez kalorií, a to má pochopitelně příznivý vliv v případě, že se snažíte zhubnout. Je ale důležité si uvědomit, že tyto výhody nejsou specifické pro vodu s citronem, ale platí i pro pití čisté vody," uzavírá Rifkin.

Další benefity

Díky velkému obsahu vitaminu C podporuje pití citronové vody obranyschopnost organismu a má také protizánětlivé účinky. Obsahuje i flavonoidy, které chrání srdce a celkově zlepšují činnost oběhového systému. Už jen kvůli těmto účinkům se ta sklenička po ránu rozhodně vyplatí.

Pozor na zuby 

Ale jako u všeho, i zde platí, že nic se nemá přehánět. Citronová voda dodá tělu tekutiny, je osvěžující, obsahuje antioxidační látky i minerály. Doporučuje se však pít ji po ránu, a to před čištěním zubů, neboť může narušovat zubní sklovinu.

Lidé mají někdy obavy z překyselení žaludku. Faktem ale je, že citron, přestože chutná kysele, pomáhá tělu udržet zásadotvorné, tedy zdravější vnitřní prostředí. Samotná chuť totiž není rozhodující. Překyselení organismu vám z citronu opravdu nehrozí.

Další zajímavé články