Pití

Připomeňte si nejčastější mýty o kávě, které vás zaručeně pobaví

Káva je celosvětově nápojem číslo jedna

autor

Kateřina Korňová

06. října 2021

 
FOTO / Pexels
Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na celém světě a pro většinu z nás je opravdu těžké začít jediný den bez šálku tohoto jedinečného nápoje. Připomeňte si s námi nejčastější mýty, které jsou s kávou spojovány.
Reklama

Den kávy

Kávu si lze vychutnat ihned po probuzení, na pracovní schůzce, nebo třeba při posezení s přáteli. Přitom není důležité, jestli máte rádi espresso nebo cappuccino, ale mělo by vám záležet na tom, zda je to káva kvalitní, dobře připravená a jestli ten, kdo stojí za jejím pěstováním, dostal adekvátně zaplaceno.

Šálek kávy vám dodá potřebnou energii

Nesmyslné mýty

Pojďme se ale podívat na nejčastější mýty, které se s kávou pojí. Některé z nich jste již možná slyšeli, jiné vás zaručeně pobaví.

1. Káva se musí skladovat v ledničce

Možná už jste někdy slyšeli, že byste kávu po otevření měli skladovat v ledničce. To je ovšem první z omylů, jelikož káva se může po vyndání z chladničky rychle orosit a začít plesnivět. Káva potřebuje být skladována v dobře těsnící nádobě nejlépe v suchu a temnu. Dobře uděláte, když ji zavřete do uzavíratelných sáčků, ale ještě lépe, pokud ji budete uchovávat ve vakuové dóze na kávu. Nejlepší, co můžete udělat, je namlýt si vždy čerstvou kávu.

2. Po kávě vystřízlivíte

Máte za sebou pernou noc a po probuzení vám není zrovna do zpěvu. Dáte si tedy kávu a čekáte, že se vám jako zázrakem udělá dobře. Káva vás opravdu může povzbudit, protože vám dodá energii, kterou jste při oslavách předchozí den ztratili. Nepočítejte však s tím, že po vypití šálku kávy budete moci ihned řídit. Káva vás sice nabudí, ale rozhodně po ní nevystřízlivíte.

3. Těhotné a kojící matky kávu nesmí

Byla jste zvyklá pít několik šálků denně a teď se obáváte, že musíte na devět měsíců kávu vyřadit, protože to je přesně to, co vám všichni radí? Je pravda, že kofein přechází přes placentu a dostává se tak přímo do krve dítěte, ovšem to samo o sobě není důvod zapsat kávu na seznam nebezpečných potravin a nápojů. Těhotné a kojící ženy by neměly překročit 200 mg kofeinu za den, což jsou zhruba 3 espressa. Musíte mít ale na paměti, že musíte připočíat i všechnu čokoládu a čaje, které jste ten den konzumovaly. S bezkofeinovou kávou si ale hlavu dělat nemusíte vůbec, jelikož obsahuje pouze asi 2-3 % kofeinu oproti klasické kávě.

4. Káva způsobuje dehydrataci

To slyšel snad už každý, že káva odvodňuje. A přitom to vlastně není tak úplně pravda. Celý mýtus je založen na tom, že káva je diuretikum a působí močopudně. To je jistě pravda, ale také musíte brát v úvahu, kolik vody současně za celý den vypijete. Pokud totiž dodržujete pravidelný pitný režim, nemusíte se bát, že budete po třech šálcích denně dehydrovaní.

5. Po kávě neusnete

Bojíte se, že když si dáte kávu ve tři odpoledne, že večer nebudete moci spát? Je možné, že jste si to pouze vsugerovali. Každý člověk má sice jinou kávovou toleranci, a co nápoj, to jiné množství a vstřebatelnost kofeinu, nicméně účinek kofeinu se pohybuje mezi čtvrt hodinou a dvěma hodinami. Častější konzumací však můžete ovlivnit kofeinovoou toleranci a stát se tak imunějšími proti povzbuzujícím účinkům kávy. Což je ovšem zcela opačný případ.

Zdroj: indiatoday.in, webmd.com.

Další zajímavé články