Jídlo

Rozdíl mezi domácími vajíčky a těmi z obchodu je obrovský. Kdo si myslí, že je jedno, jaká vajíčka koupí, je na omylu

Vejce jsou jednou z nejvíce významných přírodních potravin

autor

Kateřina Korňová

23. října 2021

 
FOTO / Pexels
Vajíčka jsou potravinou, kterou máme v lednici od pondělí do neděle, každý týden, měsíc, zkrátka máme vajíčka k dispozici každý den v roce. A když ne, ženeme se je dokoupit, jelikož s jejich pomocí lze vykouzlit chutné jídlo i s prázdnou lednicí. Jenže některá vejce jsou jiná než ostatní.
Reklama

Míchaná vajíčka, palačinky, buchty, omelety nebo jen tak natvrdo či naměkko. To je jen několik málo způsobů, jak s pomocí vajíček vytvořit rychlé, vydatné a chutné jídlo či dezert. Kam ale zajít, když nám dojdou a proč upřednostnit domácí před těmi z obchodu?

Vejce obsahují všechny důležité aminokyseliny

Domácí vs. z obchodu

První, co nás na domácích vejcích upoutá, je krásný žlutý žloutek. Míchaná vajíčka připravená z vajec z obchodu se s těmi domácími zkrátka nedají srovnávat a domácí v tomto souboji vyhrávají na plné čáře. I bábovka, koláč, piškot či palačinky mají krásnou žlutou barvu, když použijeme vajíčka od babičky nebo farmáře. Je to dáno složením krmiva, které mají slepice žijící volně odlišné od těch, které žijí zavřené v klecích.

Odlišná chuť

Chuť domácích vajec je další odlišností, kterou mnoho lidí vnímá. Ovšem vnímání chuti je velmi individuální a co jednomu chutná, druhý nemusí mít v lásce. Mnoho lidí se však shodlo, že domácí vajíčka jsou, co se týče chuti, plnější, mají jemnější sktrukturu a doslova se rozplývají na jazyku. Domácí vejce mívají navíc silné a příjemné vajíčkové aroma, a to jak vařená vejce, tak syrová.

Čerstvost vejce

Výtečná chuť domácího vejce je dána především tím, že jej konzumujeme vždy čerstvé. Vejce z obchodu nikdy nemůže být už z principu tak čerstvé, jako to, co nám o víkendu sebrala babička. Čerstvost vejce si můžeme ověřit jednoduchým testem. Staré vejce vyplave ve sklenici plné vody na hladinu, zatímco čerstvé zůstane u dna.

Je libo obarvený žloutek?

Každý z nás má nejspíš pocit, že čím tmavší žloutek, tím je vejce čerstvější a tudíž zdravější. Jenže jak bylo řečeno, barvu žloutku ovlivňuje především skladba živin, čehož výrobci často využívají a podávají slepicím krmivo, které je obohaceno složkou, díky které má sytě zbarvený žloutek i slepice, která nikdy nestála na trávě. Většinou se jedná o potravinářskou oranž 8, která je součástí krmných směsí pro nosnice a jejíž používání není zakázáno.

Hladina cholesterolu

Možná už jste někde slyšeli, že vejce z obchodu mají více cholesterolu než domácí, jelikož jsou starší. "Obsah cholesterolu nesouvisí se stářím vejce, je dán plemenem a výživou nosnice," řekla pro Českou Televizi ing. Míková a ing. Tůmová v diskuzi k pořadu Sama Doma. Méně cholesterolu mívají vajíčka od plemene Araucana, která mívají modrozelenou barvu. Nosnice ovšem musí být správně krmené.

Cena

Pokud nemáte babičku na vsi a i tak si chcete koupit domácí vajíčka, musíte se smířit s tím, že si za ně připlatíte. Ovšem rozdíl není tak markantní, jelikož v obchodě se cena vejce velikosti M běžně pohybuje kolem tří korun a u farmáře jej seženete kolem pěti korun. Jiná cena ovšem platí pro BIO vejce v obchodě, za které dáte klidně i deset korun za kus.

Hygienická stránka

Kontrolované chovy mají ale také jedno plus, které se týká hygienické stránky vajec. Slepice i vejce jsou pravidelně kontrolovány a v případě zjištění nakažené nosnice se automaticky její vejce vyřazují. Pokud se jedná o farmu, i ta má povinnost kontrolovat svoje nosnice. Ovšem vaše babička nebo teta na vsi žádné kontroly s největší pravděpodobností neprovádí.

Zdroj: dtest.cz, nazeleno.cz, ceskatelevize.cz, ireceptar.cz.

Další zajímavé články