Zdraví

Kreativní způsoby, jak přidat zeleninu do jídla. Ani si toho nevšimnete a vy i vaše jídlo budete zdravější

Vyhýbání se zelenině způsobuje řadu zdravotních komplikací

autor

Kateřina Korňová

22. listopadu 2021

 
FOTO / Unsplash
O tom, že je zelenina zdravá není potřeba se dlouze rozepisovat. Jsou ale mezi námi tací, kteří syrovou nebo dokonce vařenou zeleninu nepozřou ani za nic, protože jim zkrátka nechutná. To je ale velká chyba, protože bez zeleniny jen těžko udržíte své tělo zdravé, svěží a dlouho mladé. Zkuste proto přidat zeleninu do jídel, ve kterých ani nepoznáte, že v nich je vaše nepříliš oblíbená surovina.
Reklama

Zahrnutí zeleniny do každodenní stravy je nesmírně důležité. Zelenina je bohatá na živiny, vitaminy a antioxidanty, které posilují vaše zdraví a pomáhají bojovat proti různým nemocem. Navíc je prospěšná ve chvíli, kdy se snažíte shodit nějaké to kilo, jelikož obsahuje jen minimum kalorií.

Denně byste měli přijmout 3 až 4 porce zeleniny

Správně by se mělo konzumovat pět porcí ovoce a zeleniny denně, přičemž jedna porce odpovídá množství, které se vejde do dlaně dospělého člověka. Zelenina by navíc měla tvořit tři z pěti těchto porcí. Pro některé z nás to ale může být velmi obtížné, a to napříklaz důvodu, že nevíme, jak zeleninu chutně připravit. My vám ale ukážeme, jak zařadit zeleninu do jídelníčku tak, aby se vám nikdy neomrzela.

Vařte zeleninové polévky

Obzvlášť v zimním období jsou teplé polévky ideální snadnou a rychlou večeří, která uspokojí chuťové pohárky, prohřeje a dodá potřebné živiny. Navíc jsou skvělým způsobem, jak do stravy zařadit více zeleniny, a to dokonce i více porcí najednou. Ze zeleniny můžete udělat jak základ pro polévku, tak ale můžete připravit i různé variace chutných krémových polévek, jako například dýňovou, hráškovou, mrkvovou nebo třeba i fazolovou či čočkovou.

Nahraďte mouku zeleninou

Při přípravě omáček je mnoho z nás zvyklých přidávat dostatečné množství mouky, abychom docílili požadované hustoty omáčky. Často je však možné nahradit mouku zeleninou, která když se rozmixuje, zahustí omáčku stejně jako mouka, ale zásobí ji mnohonásobně vyšším množstvím vitaminů a živin. Rajskou omáčku jsou někteří lidé zvyklí dělat z jednoho protlaku a litru vody, a hustotu pak dohánějí moukou. Když dáte o to více rajčat, nebude potřeba ani voda ani mouka.

Rozmixujte ji do smoothies

Zvykněte si po ránu místo dvou chlebů s máslem a tučným sýrem dát chléb jeden a místo druhého si připravit chutné smoothie, které zažene hlad, doplní tekutiny a přijmete v něm klidně i dvě porce zeleniny. Pro lepší chuť můžete některé druhy zeleniny smíchat i s banánem, jogurtem a ovesnými vločkami a hned máte zdravou snídani, která zasytí.

Přidejte ji do sekané

I masová sekaná může být zdrojem více zeleniny. Většinou se vyrábí z kombinace mletého hovězího a vepřového masa, vejce, strouhanky či dalších přísad. Můžete do ní ale přidat rovněž papriku, mrkev, cuketu nebo třeba špenát.

Zkuste cuketové lasagne

Dalším kreativním způsobem, jak jíst více zeleniny, je připravit si cuketové lasagne bez těstovin. Tradiční lasagne se připravují vrstvením těstovinových plátů, sýru, masa a rajčatové omáčky. Lasagne mají vysoký obsah kalorií a ve většině případů neobsahují žádnou zeleninu. Zkuste proto příště těstoviny nahradit pláty cukety. Předtím, než cuketu použijete místo těstovin, ji nakrájejte na proužky, osolte a nechte 15 minut odležet. Potom ji otřete kuchyňskou utěrkou, abyste ji zbavili přebytečné vody.

Přidejte ji do buchty

Zeleninu můžete použít i nasladko při přípravě moučníků. Mluvíme především o dýni či sladkých bramborách. Z obou jmenovaných lze připravit lahodné pyré, které se využívá jako základ buchet či koláčů. Skvělý je rovněž mrkvový dort, ale použít můžete i cizrnu, která se sice řadí mezi luštěniny, ale do vašich moučníků rovněž vnese mnoho zdravých látek.

Zdroj: healthline.com, eatingwell.com.

Další zajímavé články