Zdraví

Každodenní popíjení kávy může pomoct s hubnutím. Kofein udrží váš metabolismus v chodu a tuky nebudou mít šanci

Svého oblíbeného šálku ranní kávy se nemusíte vzdávat

autor

Anna Janoušková

09. února 2022

 
FOTO / Unsplash
Pravidelné popíjení kávy je spojováno s celou řadou negativ, přitom nám může být tento oblíbený nápoj i prospěšný. A to nejen tím, že nám dodá energii, ale kofein obsažený v kávě nás i příjemně nabudí, dodá nám sílu sportovat a nebudeme se cítit tolik ospale. Hlavně ale může pomoci i při hubnutí.
Reklama

Možná to nevíte, ale káva je mimo jiné plná antioxidantů, takže našemu zdraví pomáhá i tím, že zbavuje naše tělo škodlivých toxinů. Dle posledních výzkumů navíc pomáhá předcházet i problémům s játry a v neposlední řadě se její popíjení pozitivně projeví i na vaší náladě, paměti a reakční rychlosti. Co je také dobré vědět, že káva může pomoct i k udržení váhy.

Kofein nastartuje metabolismus a pomáhá s hubnutím

První a základní doporučení je: následující tipy skutečně fungují, ale měly by se stát způsobem života, nikoli chvilkovou záležitostí. Stačí radu proměnit ve zvyk a zbytek půjde (skoro) sám.

Jezte, opravdu jezte!

Potřebujete minimálně snídani, oběd a večeři. Ještě lepší je, pokud máte i dopolední a odpolední svačinu. Případně i druhou večeři, pokud chodíte spát pozdě. Pravidelný příjem potravy udržuje metabolismus v chodu, a to je velmi důležité pro spalování tuků.

Samozřejmě, že při pravidelném jídle nepotřebujete obrovské porce, kterým se naopak vyhněte. A někdy si můžete dovolit i zhřešit – dopřát si sladkost či mastnější maso. Člověk je všežravec, a pokud jí od každého trochu, jeho organismus si s tím dokáže hravě poradit. Naopak, čím více si něco odpíráme, tím více toho sníme v okamžiku, kdy se již nezvládneme ovládnout.

Dodržujte pitný režim

V první řadě vodu. Z vodovodu nebo mineralizovanou, ideálně bez bublinek nebo jen s malým množstvím. Čím více bublin, tím kyselejší prostředí se vytváří, což neprospívá ani zubům, ani trávení. Určitě není třeba zmiňovat, že slazené nápoje obsahují opravdu hodně cukru, který je při udržování hmotnosti a kondice nadbytečný. Čaj a káva jsou vhodné nápoje. I kvůli kofeinu.

Kofein náš každodenní

Ačkoli vědecké studie opakovaně potvrdily zdravotní přínosy kávy, řeči o nebezpečné závislosti na kofeinu neutichají. Není se čeho bát, pokud nepijete kávu na hektolitry a na lačný žaludek.

Naopak, využijte potenciál kofeinu na maximum, aby pomohl při odbourávání tuku. Kofein se do kávy uvolňuje jako jedna z posledních látek, takže pokud si chcete dopřát pořádný kofeinový booster, dejte si místo malého espressa kávu, která se déle filtrovala, například lungo nebo za studena filtrovanou kávu.

Kofein si sám od sebe s tukem neporadí, ale pomáhá udržovat metabolismus v chodu, a to je pro neukládání a odbourávání lipidů důležité. Stimulační účinek kofeinu lze také využít při sportovní aktivitě. Není náhoda, že si sportovci dávají před tréninkem zelený čaj nebo šálek kávy.

Nastartujte metabolismus svižnou chůzí

Dokud je kalorický příjem vyšší než výdaj, s tukem na těle to věru pohne, ale opačným směrem. Zároveň však platí, že to není třeba přehánět ani se sportem. Během intenzivní kardio aktivity se člověk jistě zpotí, což není špatné, posiluje si tím i srdce a může zvýšit kapacitu plic, ale tělo využívá hlavně cukry. Tukových zásob se téměř nedotkne.

Naopak, ty se spalují při pomalejší, ale delší pohybové aktivitě, jako je rychlá chůze nebo pomalý běh. Důležitá je hlavně pravidelnost. Zní to docela dobře, nemyslíte? Zkrátka si dejte snídani, pak šálek milované kávy a vyrazte svižným tempem pěšky do práce. Pěkná, čtyřicetiminutová procházka potěší tělo i ducha a eliminuje ukládání tuků.

Zdroj: healthline.com, mayoclinic.org, medicalnewstoday.com, TZ Zlaté zrnko.

Další zajímavé články