Obzvlášť pokud se ve vaší rodinné anamnéze objevuje dědičné onemocnění srdce nebo ledvin, měli byste se zamyslet nad tím, kolik soli denně přijímáte. Podle dat dostupných na webu mzcr.cz přijímáme většinu soli ze zpracovaných potravin, což je složka potravy, nad kterou bychom se měli obecně zamyslet a pokusit se ji nahradit čerstvými potravinami. A to i přesto, že na sobě zatím negativní vliv přehnaného příjmu soli nepozorujete.
1. Sledujte svou spotřebu
Nejprve musíte určit, kolik soli každý den přijmete a odhalit, z jakých druhů potravy ve vaší stravě přijímáte nejvíce sodíku. Většina z nás jí každý den jídla podobného typu, takže pokud budete svůj příjem sledovat po dobu dvou týdnů, dostanete vypovídající průměr vašeho denního příjmu.
Jakmile budete vědět, jak často jíte nadměrně slaná jídla, můžete provést změny, které odpovídají vašim zdravotním cílům. Můžete si například uvědomit, že instantní polévka, kterou často jíte k obědu, obsahuje polovinu denní dávky sodíku. Sjednat pak nápravu nemusí být vůbec těžké. Nahraďte ji jiným jídlem s nižším obsahem soli, jako je například salát, nebo doma uvařená polévka či jiný hlavní chod. Tato malá změna může způsobit velké zlepšení vašeho zdravotního stavu, který se s nižším obsahem přijímané soli váže.
2. Omezte slaná jídla
Některé potraviny mají vyšší obsah soli, než je zdrávo. Není nutné je z jídelníčku vyřadit úplně. Jen je potřeba jejich spotřebu hlídat. Možná jste nevěděli, že mezi nejslanější potraviny v našem jídelníčku patří:
- mražená a chlazená hotová jídla,
- instantní polévky,
- omáčky na těstoviny v prášku i ve skle,
- dochucovací směsi,
- konzervované maso, zelenina v nálevu,
- kořenicí směsi se solí,
- šunky a další masné výrobky,
- sýry,
- kysané zelí a nakládané okurky,
- olivy,
- slanečky,
- solené oříšky, chipsy a další pochutiny.
3. Připravte si jídlo doma
Balená jídla a jídla z restaurací někdy obsahují velké množství soli. Pokud chodíte denně na obědy do restaurace, nebo si ohříváte balená zpracovaná jídla, je velmi obtížné kontrolovat množství soli, které denně přijímáte. Abyste udrželi spotřebu soli na uzdě, připravujte si více jídel doma.
4. Omezte sůl na polovinu
A to je další krok. Přesedlali jste ze zpracovaného jídla na domácí? Pokud ano, zvažte postupné snižování množství soli, které používáte v receptech, abyste omezili příjem sodíku na minimum. Začněte pozvolna. Nejprve použijte jen 3/4 množství soli, poté 1/2 a nakonec 1/4. Když budete snižovat množství soli pozvolna, ani si změnu chuti neuvědomíte.
5. Naučte se používat koření a bylinky
Odstupte od slánky – nebudete ji potřebovat, pokud použijete další, nebo jiné chutné přísady. Abyste totiž zvýraznili chuť vašeho jídla, můžete přidat i bylinky nebo koření bez soli. Dodejte svému jídlu šmrnc s bazalkou, oreganem, petrželkou, rozmarýnem, kurkumou, zázvorem a dalšími bylinkami. Pokud máte rádi koření, je to také skvělý způsob, jak dodat pokrmům skvělou chuť a odpoutat tak pozornost od sníženého množství soli.
6. Zvyšte příjem draslíku
Draslík je minerál, který pracuje ruku v ruce se sodíkem. Když se hladina sodíku zvýší, hladina draslíku má tendenci klesat. Jíst více draslíku navíc znamená snižování krevního tlaku, který naopak přehnaná konzumace sodíku zvyšuje. Přidejte do své stravy více minerálů tím, že budete jíst potraviny s vysokým obsahem draslíku, jako jsou:
- avokádo,
- banány,
- houby,
- hrách,
- brambory,
- špenát,
- rajčata,
- pomeranče.
Nejúspěšnějším způsobem, jak snížit množství soli ve vaší stravě, je zavést jedno nové pravidlo a jakmile si na něj zvyknete, zavést nové. Než se nadějete, budete jíst mnohem méně soli než předtím. A pamatujte, že neexistuje žádný seznam zakázaných potravin. Jen si dejte pozor, když někdy jíte jídla s vysokým obsahem soli, abyste po zbytek dne už sůl omezili na minimum.
Zdroj: health.clevelandclinic.org, mzcr.cz.