Bylinky a koření

Zázvorový olej jako nejlepší pomocník do každé domácnosti. Využijte ho na maximum

Zázvor je jedinečný pomocník na mnoho neduhů

autor

Erika Tomanová

09. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Jeho vůně a chuť je neobyčejná. Na zázvor a jeho léčebné účinky spoléhali už ve starověké Číně a výsadní postavení měl již ve 14. století, kdy spolu s černým pepřem patřil k nejoblíbenějšímu obchodnímu artiklu. A dopustit na něj nedáme ani dnes.
Reklama

Zázvor patří mezi nejzdravější a nejchutnější koření na světě. Je doslova nabitý živinami a biologicky aktivními látkami, které velmi prospívají vašemu tělu i mozku. Léčivé účinky zázvoru jsou ověřeny i vědeckým výzkumem.

Zázvor patří mezi nejzdravější a nejchutnější koření na světě

Zázvor můžete používat buď  čerstvý, sušený, v prášku nebo jako zázvorový olej, šťávu, likér či olej. Právě olej je vynikající pomocník, který nahradí léky proti bolesti, sirupy na kašel nebo kapky na bolesti v krku. Zázvorový olej se prostě vyplatí vyzkoušet z mnoha důvodů.

Zázvorový olej je nad zlato 

Zázvorový olej je znám pro své protizánětlivé a protiplísňové účinky. Zároveň je skvělým pomocníkem pro všechny, kteří trpí na úzkosti či špatnou náladu. Jeho velkou výhodou je také to, že posiluje imunitní systém a může fungovat jako antialergikum. V neposlední řadě zmírňuje bolesti svalů, a tak se hodí pro všechny, kteří si nedokážou představit svůj den bez běhu nebo jiného pohybu.

Jak si vyrobit zázvorový olej?

Zázvorový olej si vyrobíte velmi jednoduše. Potřebujete jen:

 • jemně nastrouhaný zázvor (cca 1 šálek) 
 • 1 a ½ šálku za studena lisovaného olivového oleje.

Zázvor nemusíte vůbec čistit. Stačí ho pořádně umýt a nechat oschnout. Do misky si nalijte olivový olej a vložte jej do trouby a ohřejte na cca na 65 °C. Mezitím si nastrouhejte zázvor a přidejte ho k oleji. Pořádně promíchejte a nechte "péct" v troubě alespoň 2 hodiny. Po dvou hodinách důkladně propasírujte přes gázu. Vytvořený zázvorový olej přelijte do skleněné nádoby a uložte na chladné místo - vydrží vám až 6 měsíců.

A co jeho používání?

Existuje několik způsobů, jak tento olej využít.

 • Pro inhalaci přidejte 2 až 3 kapky do difuzéru. Vhodné je použít ho i na masáž celého těla, a to tak, že ho buď nanesete přímo na pokožku nebo smícháte s jiným krémem.
 • Při nevolnosti ho můžete přidat do sklenice s vodou nebo do čaje.
 • Zázvorový olej má skvělé relaxační a uklidňující účinky a také příznivě ovlivňuje pokožku, proto se ho vyplatí přidat i do koupele.
 • Zázvorový olej pomáhá zmírnit mnohé zdravotní problémy a neduhy, a to díky svým antiseptickým, analgetickým a protizánětlivým vlastnostem.

Jak nám zázvorový olej pomáhá?

 • Je to skvělý přírodní lék na plynatost, žaludeční potíže, koliky, nevolnost a křeče.
 • Používá se k léčbě infekcí v trávicím traktu.
 • Díky svým vlastnostem představuje zázvorový olej skvělý lék na respirační problémy.
 • Jeho analgetické vlastnosti ho předurčují na zmírňování bolesti (při artritidě, revmatismu, migréně).
 • Pomáhá zmírňovat pocity úzkosti, deprese a zároveň je nápomocný i při poruchách spánku.
 • Dokáže zlepšit krevní oběh
 • Zrychluje metabolismus a podporuje hubnutí.

Věděli jste, že ...?

Filozof Konfucius prý nikdy nejedl nic bez toho, aby současně nepožil trošku zázvoru. Také anglická královna Alžběta I. zázvor hojně používala ke zlepšení trávení, celkovému zahřátí a oživení těla.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články