Bylinky a koření

Přírodní zabiják cukru v krvi. Diabetici nedají na tento zázrak dopustit

Gymnema lesní je přírodní pomocník nejen ke snížení hladiny cukru

autor

Erika Tomanová

08. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Zvýšená hladina cukru, neboli hyperglykémie, představuje poměrně velké riziko pro naše zdraví. Léčba je nezbytná, ale není nutní sahat hned po lécích. Je mnoho způsobů, jak snížit hladinu cukru v krvi přírodní cestou.
Reklama

Jak snížit hladinu cukru v krvi? Potřebná je úprava stravy a dostatečný pitný režim. Pomůže i pravidelný pohyb, případně úprava hmotnosti. A důležitým pomocníkem jsou i různé bylinky. Mezi  ty nejlepší na úpravu hladiny cukru v krvi řadíme například bazalku posvátnou, jestřabinu lékařskou či gymnemu lesní. 

Zázrak jménem gymnema lesní

Gymnema lesní, latinsky gymnema sylvestre, je tropická rostlina, respektive liána, která může dorůstat do délky až kolem 8 metrů. Od nepaměti je součástí tradiční ajurvédské medicíny.

Gymnema lesní si umí poradit s vysokou hladinu cukru v krvi

Již před více než 2000 lety ji využívali při léčbě různých zdravotních problémů, a to zejména cukrovky, také jako protiparazitární či horečku snižující prostředek. Je také známá pod názvem Gurmaru, což v překladu znamená ničitel či zabiják cukrů. K léčbě se nejčastěji využívají listy, které mají výraznou a poměrně hořkou chuť.

Co všechno rostlina léčí?

Gymnema lesní obsahuje množství účinných látek, díky kterým blahodárně ovlivňuje zdraví člověka ve více směrech. Nejdůležitějšími látkami jsou zejména různé glykosidy a kyseliny.

Kyselina gymnemová, kterou rostlina obsahuje, napomáhá zpomalovat absorpci molekul glukózy v krvi. V listech se také ukrývá peptid gurmarín, hořčiny, stopové prvky a další účinné látky.

Bylinka představuje přírodní pomoc při léčbě vysokých hladin cukru v krvi a cukrovky. Účinně normalizuje hladinu glukózy v krvi. Podporuje tvorbu inzulínu a zvyšuje aktivitu enzymů podílejících se na metabolismu glukózy.

Podporuje správnou funkci slinivky a regeneraci buněk, které vylučují inzulín. Díky svému působení může být vítaným podpůrným prostředkem při léčbě diabetu 1. i 2. typu, protože napomáhá zmírňovat symptomy cukrovky a různých metabolických poruch. 

Jak nejlépe bylinu využít?

V našich zeměpisných šířkách je gymnema v nabídce v různých formách. Můžete ji koupit jako sypaný čaj, mletý prášek z listů či kapsle s extraktem z listů. Při užívání dodržujte doporučené dávkování. Přípravky používejte jako podpůrné přírodní léčivo, které napomáhá regulovat hladinu krevního cukru přirozenou cestou. Gymnema ale rozhodně nenahrazuje klasickou léčbu cukrovky či případné podávání inzulínu. 

Na hubnutí

Gymnema snižuje chuť na sladké, pozitivně ovlivňuje metabolismus a pomáhá tak při hubnutí a léčbě obezity. I tak však platí, že důležité je především zdravé stravování a dostatečný pohyb. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články