Bylinky a koření

Echinacea skvěle podpoří imunitu. Jako přírodní antibiotikum navíc pomáhá ničit bakterie i viry v organismu

Pravidelným užíváním echinacei přispíváte k posilování celé imunity a zároveň se obrňujete proti infekčním onemocněním

autor

Klára Sanders

02. března 2021

 
FOTO / Pixabay
Echinacea neboli třapatka nachová je bylinka, která dokáže podpořit vaši imunitu. Jako přírodní antibiotikum pomáhá třapatka ničit bakterie i viry v organismu. Výrazně stimuluje buňky imunitního systému a podporuje tvorbu přirozených protivirových látek zvaných interferony.
Reklama

Obzvlášť v zimních měsících je dobré podpořit imunitu vašeho organismu. Pravidelným užíváním echinacei přispíváte k posilování celé imunity a zároveň se obrňujete proti infekčním onemocněním. Pomůže vám při léčbě zánětu horních cest dýchacích, chřipce, angíně, ale i dalších zánětlivých procesech.

Léčivá je celá bylina

Echinacea je rostlina, která se využívá celá. Nejúčinnější částí je její kořen, ale léčivé účinky mají také květy a listy. Ze sušených listů a květů si můžete připravit čaj: na ¼ litru vody dejte 1 čajovou lžičku sušené rostliny a nechte luhovat 10 minut. Z kořene si zase připravíte silný odvar. Množství je stejné, ovšem vaří se ve vroucí vodě 20 minut. Nejjednodušší je užívat denně echinaceu ve formě kapek, sirupů, tablet či pastilek. Přičemž nejlépe uvolňuje obsažené látky tinktura.

Při zimních nákazách je čas na echinaceu

Třapatka nachová, tedy Echinacea, má ohromné množství pozitivních účinků a jejich nástup je velmi rychlý. Echinacea má antibakteriální a antivirové účinky, zlepšuje obranyschopnost, urychluje rekonvalescenci při nachlazení, chřipkách či bolestech v krku. Podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, snižuje horečku a pomáhá při vykašlávání zeleného či žlutého hlenu z průdušek a plic. Pomůže vám ale i při odstraňování oparů, které často přichází s jiným onemocněním či nachlazením.

Účinky na lidské zdraví

Tinkturu, nebo jinou formu této zázračné byliny, neodkládejte ani po zimní sezóně. Echinacea totiž čistí krev, hojí rány, léčí bronchitidu, lupénku, ekzémy a akné, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek. Zvyšuje obranyschopnost proti chronickým infekcím, vylučuje toxiny, čistí lymfatický systém, odstraňuje plísňová onemocnění a léčí chronické záněty močového měchýře, močových cest, ledvin a pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Léčí také ženské pohlavní orgány (zejména zánět dělohy), bércové vředy a podporuje porušenou imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování.

V těhotenství se jí vyhněte

Echinacea je netoxická a nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Jediné, kdy musíte být při jejím užívání opatrné, je v období těhotenství. Nejlepší je, když se po následujících devět měsíců této bylině vyhnete úplně. Jde o silnou bylinku, která může vyvolat motání hlavy a pokles krevního tlaku.

Můžete si ji vypěstovat i doma

Echinaceu si můžete vypěstovat i doma. Nejlepší jsou odrůdy Alba, White Lustre, White Swan nebo Magnus. Je náchylná na přemokření, proto si dávejte pozor, abyste ji nepřelili. Rostlina dává přednost výslunnému místu, ale snese i lehký stín. Nejvíce ji svědčí humózní a vápenité půdy.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články