Jarní očista těla by měla začít úpravou stravování. V tomto období je třeba jíst lehčí stravu a hodně pít, dva až dva a půl litru denně. Vodu nebo čaj. Důležité je svému tělu naslouchat, vydat se tou nejpřirozenější cestou a zbavit se zátěže škodlivých látek. Organismus vyčištěný od nahromaděných jedů lépe vstřebává vitaminy, tím se zákonitě posiluje jeho imunita a obranyschopnost.
Najednou začneme pociťovat mnohem více energie, vylepší se nám třeba kvalita spánku a s tím i naše koncentrace v bdělém stavu. Tělo má samo o sobě určitou sebeočistnou schopnost, ale musíme mu vytvořit podmínky. Třeba dostatkem tekutin a lehčí stravou, kdy omezíme mastná jídla, uzeniny, sladkosti, kofein, nikotin.
Dodržujte pitný režim
Během pročišťování těla je důležité přijímat dostatek tekutin. Ledviny tak mají šanci lépe odstraňovat nežádoucí látky a usazeniny z těla ven. Nejlepší na pití je čistá voda bez bublin nebo bylinkové čaje.
Nejznámější jarní detoxikační bylina
Kopřiva je asi nejznámější detoxikační bylina. Její nespornou výhodou je, že roste doslova na každé mezi a není těžké si ji natrhat.
Jak kopřiva pomáhá?
Čistí organismus
Pročištění organismu nikomu neuškodí, naopak. Kopřiva má močopudné účinky. Pročistí vám krev, ledviny a vyplaví zbytné soli. Zbaví organismus toxických látek a prospívá cévnímu systému.
Zhruba jednou denně si kopřivy nakrájejte na malé kousky a zalijte je horkou vodou. Nakonec je přeceďte a odvar můžete hned vypít. Čaj z kopřiv pijte několik dní za sebou, aby se váš organismus řádně pročistil.
Tlumí krvácení
Zelená kopřiva tlumí krvácení. Můžete si z ní udělat čaj během silné menstruace. Pomůže vám i zmírnit křeče v podbřišku. Pokud se potýkáte s hemofilií, můžete kopřivu vyzkoušet také. Mějte však na paměti, že kopřiva funguje jako podpůrný prostředek, ale nikoliv jako náhrada léku.
Hojí podrážděnou pokožku
Kopřiva vám může pomoci i s některými kožními potížemi. Urychlí hojení popálenin a vyrážek. Můžete ji použít jako podpůrnou léčbu kožních mykóz a ekzémů.
Nasekanou kopřivu trochu rozmačkejte, přiložte na postižené místo a zafačujte. Nechte bylinu cca 15-30 minut působit. Pro lepší efekt proces opakujte. Nejprve však zjistěte na malém kousku kůže, zda ji kopřiva nijak výrazně nedráždí.
Kopřivové smoothie
Zkuste letos kopřivové smoothie. Pro sběr kopřivy si vybíráme čistá osluněná místa. Nesbíráme naopak na prašných místech, v okolí silnic nebo v místě, kde tušíme průmyslové znečištění v půdě. Smoothie z kopřiv můžeme připravit buď rozmixováním s vodou, nebo můžeme do kopřiv přidat i nějaké ovoce. S jablkem je chuť výsledného smoothie prokazatelně lepší.
Další použití
Vařením kopřiva přijde o část prospěšných látek, ale to by nás nemělo zastavit při přípravě omáček, polévek a aplikaci všude tam, kde se hodí také špenát. Čerstvou ji pak využijeme třeba do pesta, nebo místo petržele při ozdobení dalších pokrmů.
Kopřivové pesto
Kopřivy spaříme, propláchneme studenou vodou a necháme okapat. Vložíme do nádoby na mixování, přidáme další bylinky, ořechy, česnek a přisolíme. Zalijeme trochou mléka či smetany, trochou olivového oleje, můžeme přidat i sýr. Postupně mixujeme a podle potřeby přiléváme mléko nebo olej.