Bylinky a koření

Pozor na tragickou záměnu při sběru nejoblíbenější jarní bylinky

Lidé si ji často pletou medvědí česnek s jedovatou konvalinkou vonnou či ocúnem jesenním

autor

Erika Tomanová

24. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Medvědí česnek patří k nejoblíbenějším jarním bylinkám. Kromě vynikající chuti a nezaměnitelné vůně jsou jeho velkou předností léčivé vlastnosti.
Reklama

Duben je ideálním časem pro trhače medvědího česneku. Tato, mezi lidmi oblíbená rostlina nejen kvůli své chuti, má v tomto období nejvýraznější léčivé účinky.

Pozor na záměnu medvědího česneku s jedovatou konvalinkou

Ale pozor! I když rostlina není nijak zvlášť chráněná a v přírodě si ji beztrestně můžete utrhnout, nejvíce se ji daří především v zákonem chráněných oblastech, kde je trhání jakýchkoliv rostlin zakázáno. A pokuty za porušení tohoto zákazu jsou drastické.  

Na co si dát při sběru pozor

Medvědí česnek je bylina s podzemní cibulí, dorůstá výšky 10 až 45 centimetrů. Lidé si ji často pletou s jedovatou konvalinkou vonnou či ocúnem jesenním, po jejichž požití můžete mít opravdu vážné zdravotní problémy! Příznaky otravy jsou nevolnost, zažívací potíže (zvracení, průjem), časté močení, omámenost, závratě nebo křeče. Při požití většího množství je třeba vyhledat lékaře, neboť mohou nastat srdeční komplikace, zejména u lidí se slabším srdcem.

Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Jak tedy rozeznat medvědí česnek od konvalinky?

Podle listů

Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.

Podle květů

Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.

Podle vůně

Konvalinka: Voní pouze květ.
Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.

Domácí lékárnička

Nejlepší léčivé účinky má pochopitelně čerstvě utržená bylina. Chceme-li si přece jen léčivou sílu česneku medvědího užívat o něco déle, můžeme si ho nasušit, udělat z něj polévkové koření, vyrobit tinkturu nebo zdravé a chutné medvědí pesto. 

Medvědí tinktura pro pevné zdraví

Co budete potřebovat
  • 250 g medvědího česneku
  • 500 ml 40–50% čirého alkoholu, ideálně vodka nebo domácí pálenka
Příprava

Listy medvědího česneku najemno nasekáme nebo nadrtíme zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme v tmavé a chladné místnosti 10 až 14 dnů. Občas protřepeme. Následně domácí tinkturu scedíme přes husté sítko nebo pláténko, nasáklé byliny ještě vymačkáme. Dáme do lahviček s kapátkem.

Pesto z medvědího česneku

Budete potřebovat
  • asi 200 g listů medvědího česneku
  • 200 ml olivového oleje
  • 1 lžička soli
Příprava

Medvědí česnek rozmixujeme s olejem a solí na pastu. Chuť můžeme vylepšit slunečnicovými, dýňovými nebo sezamovými semínky, Vložíme do uzavíratelné sklenice a uskladníme v lednici. Toto pesto vydrží v lednici dva týdny. Je výborné třeba na těstoviny.

Víte, že...?

Říká se, že za přívlastek medvědí opravdu vděčí tato bylina medvědům. Po dlouhém zimním spánku jej prý s oblibou vyhledávali a za svou oblíbenou jarní pochoutkou dokázali putovat i desítky kilometrů. Podle jiných zdrojů zase takhle rostlinu pojmenovali staří Germáni, kteří věřili, že po její konzumaci získají medvědí sílu.

Další zajímavé články