Potraviny nemusí být jen našimi nepřáteli, stačí jejich vhodná volba. A když se ví, jak na to, hubnutí jde jedna báseň. Máme pro vás tipy, jak nahradit v jídle těstoviny a ještě k tomu si pochutnat a zhubnout.
Dýňové špagety
Jako první náhrada těstovin vám poslouží dýně. Můžete použít žlutou nebo máslovou dýni.
Dýni umyjeme a rozkrojíme na půl. Nemusíme ji vydlabávat, semínka po upečení stačí velmi snadno vydloubnout lžící. Obě půlky dýně posolíme a můžeme také zakápnout olivovým olejem. Dýně umístíme na pečící papír a pečeme zhruba 20 až 30 minut, dokud dýně nezměkne.
Půlky dýně vyndáme z trouby a necháme chvíli vychladnout. Poté vydlabeme semínka a začneme vidličkou od středu oddělovat dužinu, které se rozpojuje na vlákna podobná špagetám. Vydlabeme obě půlky dýně tak, že nám zbyde pouze tenká slupka.
Dýňové špagety můžeme připravit stejně, jako ty klasické, tedy například s rajčatovou omáčkou a sýrem. Výborné jsou také jako příloha například k masu. Stačí trochu osolit, opepřit, přidat česnek a pár kapek olivového oleje.
Cuketové špagety
Nemusíte být zrovna vyznavačem raw stravy, abyste do svého jídelníčku zařadili cuketové špagety. Cuketa má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91 % vody, menší množství vlákniny a pouze kolem 4 % sacharidů. Naopak její přidanou hodnotou je vysoký obsah karotenu a minerálních látek. Cuketu oloupete a škrabkou vytvoříte proužky, které stačí tepelně upravit (podusit, orestovat) a smíchat s pestem nebo jakoukoliv oblíbenou směsí na špagety.
Skvělý tip
Cuketové nudle jsou úplně nejlepší syrové. Promíchejte s rajčatovým pestem, přidejtě sušená i čerstvá rajčata a posypte strouhaným parmazánem. Přidejte hrst ořechů.
Lilkové lasagne
Lilek se skvěle hodí jako náhrada lasagní. Nařežte ho na tenké plátky a posolte, aby změkl a tzv. se vypotil, případně ho dejte na 10 minut do vyhřáté trouby. Potom ho naskládejte do zapékací mísy a jednotlivé vrstvy prokládejte třeba boloňskou omáčkou nebo čímkoli podle vaší chutě. Dejte do trouby a zapečte. Lilkové lasagne jsou na světě a jsou vynikající.
Zeleninový kuskus
Už jste někdy vyzkoušeli květákový nebo brokolicový kuskus? Pokud ne, měli byste to napravit. Připravuje se úplně jednoduše. Květák či brokolici rozeberete na růžičky a rozmixujete tak, aby vám nevznikla kaše, ale aby se květák nebo brokolice pouze rozdrolily a připomínaly tak strukturu kuskusu. Vzniklou směs následně stačí upravit podle libosti a podávat.
Nudle z kořenové zeleniny
Nudle z kořenové zeleniny jsou ideální pro každého. Udělat je můžete z mrkve, červené řepy, ředkve, kedlubny či celeru. Zeleninové nudle jsou oblíbené po celém světě a zažívají obrovský boom. Nemusí se ani nutně jednat o alternativa těstovin. Jsou chutné, zdravé, a když si je uděláte do práce, nemusíte je ani ohřívat. Díky vysokému obsahu vlákniny nás zasytí a hubnutí může začít.