Jídlo

Olivový olej se znehodnotí snadněji, než si myslíte. Kdy k tomu dochází a na co si dát pozor

Olivový olej je zázrak středomořské kuchyně

autor

Erika Tomanová

07. října 2020

 
FOTO / Pixabay Steve Buissinne
Jde zřejmě o celosvětově nejoblíbenější rostlinný olej a je prokázáno, že i pro lidské zdraví je i velmi přínosný. Mnoho lidí ale dělá při jeho používání i skladování chyby, a tím olej znehodnocuje.
Reklama

Aby nám sloužil tak jak má, musíme ho udržovat v co nejlepší kondici. Olivový olej se totiž může poměrně snadno znehodnotit a bohužel k tomu dochází poměrně často. Nejčastěji špatným skladováním.

Jak správně skladovat olivový olej?

Teplota skladování

Olej sice kupujeme z regálů supermarketů či jiných obchůdků a v zahraničí klidně i na rozpálených tržištích, ale pravdou je, že optimální skladovací teplota je pod dvacet stupňů. Zejména, pokud už je lahev jednou otevřena. Dolní hranice je kolem osmi stupňů, z toho vyplývá, že olivový olej byste nikdy neměli skladovat v lednici. 

Světlo

Olivový olej nemá rád světlo. Optimální je, pokud je ve tmě, nebo v lahvi z tmavého skla. Je velká škoda, pokud necháte stát celou lahev oleje na denním světle vedle sporáku. Životnost oleje se tím rapidně zkracuje. Olej oxiduje, vytrácí se jeho příjemná chuť a zdraví prospěšné látky.

Jak olej nikdy nepoužívat

Olej znehodnocujeme i špatným používáním. Největší kámen úrazu při používání olivového oleje nastává, pokud je používán na tepelnou úpravu jídel. Často to totiž přeženeme a olivový olej se přepálí. Většina olivových olejů sice přežije smažení, ale obecně se na tyto tepelné úpravy doporučuje použít jiný olej.

Podl čeho vybrat ten správný olej 

Většina výrobců na láhvi uvádí den, kdy byly olivy sklizeny, nebo datum, do něhož by měl být olej spotřebován. Vzhledem k tomu, že kvalita olivového oleje se časem zhoršuje, měli byste si toto datum pohlídat, aby olej nebyl příliš starý.

Olivový olej je jednou z nejdravějších surovin na světě

Další věc, které je dobré si při vlastním výběru všímat, je stupeň lisování. Ten nejvyšší je „extra panenský“, což znamená, že je olej vyrobený z prvního lisování oliv. „Za studena lisovaný“ je další termín, který by se měl objevit – protože teplo aplikované během procesu lisování může změnit chemii oleje.

Doporučuje se číst informace o složení oleje, které jsou uvedeny na etiketě. Dozvíte se z nich hodně, například i to, odkud olej pochází a tedy jakou podchuť můžete očekávat. Největšími producenty olivového oleje jsou Italové, Španělé či Řekové a každý druh má svou identickou příchuť. Vyčíst byste dále měli i to, v jaké kvalitě si olivový olej kupujete, a tedy na jaký účel je nejvhodnější.

Jak správně používat

Extra panenský olivový olej je skvělý na salátové dresinky, dipy a studené omáčky. V teplé kuchyni jej využijete pro úpravy při nízkých teplotách, jako je třeba jemné pražení. Pro pečení se parádně hodí olivový olej, který je určený pro teplou kuchyni a má o něco nižší kvalitu. Zkuste nahradit každé použití másla v kuchyni olivovým olejem a uděláte něco pro své zdraví. Jasně zelený olio nuovo, první olivový olej z lisu, je tvořený z úplně první sklizně a je třeba jej spotřebovat rychle. Je plný drobných částeček oliv, díky čemuž zkáze podléhá mnohem dříve než typický olivový olej. Neměl by se vůbec zahřívat. Pokapejte si s ním chléb, saláty nebo využijte do pomazánek, protože vyniká velmi jemnou chutí. 

Rada na závěr

Nikdy olej neposuzujte podle barvy. Existuje totiž domněnka, že čím má olivový olej zelenější barvu, tím je kvalitnější či chutnější. Opět jde o mýtus. Kvalita olivového oleje se podle barvy neposuzuje a některé dokonalé oleje mají dokonce sytě žlutou barvu.

Další zajímavé články