Palmový olej se pěstuje na rozsáhlých plantážích, což je jeden z důvodů, proč je tato surovina tak diskutovaná. Přeměnou pralesů na monokulturní plantáže dochází totiž k nenávratným ztrátám biologické rozmanitosti a úbytku druhů až o 85 %. Jak je to ale s jeho škodlivostí v porovnání s jinými tuky?
Palmový olej se nachází nejenom ve sladkých pokrmech a pečivu, ale také v margarínech, čokoládě, sušenkách, majonézách, slaných brambůrkách či tyčinkách, v krmivu pro psy nebo v kosmetice. Takže vyhnout se mu úplně je dost náročné, ne-li nemožné.
Dlouho na etiketách nebyl
Ještě před čtyřmi lety ho mohli výrobci skrývat na etiketách pod pojem rostlinný olej, což ovšem nyní nemohou. Teda aspoň by neměli. Pokud se tak někomu zdá, že je poslední roky stále více používaný, tak to je na omylu. Prostě se dřív pouze skrýval pod jiným názvem a dlouhá léta jsme ho jedli bez povšimnutí všichni, i jeho rozhorlení odpůrci.
Z čeho olej pochází
Palmový olej pochází z palmy olejnice guinejské, která má původ v západní Africe. Dnes se pěstuje místo pralesů na Borneu či v Malajsii. Je to levná surovina, která se snadno získává i zpracovává a velice dobře ztužuje. Proto jej výrobci potravin tolik hojně používají.
Vliv na lidský organismus
Palmový tuk obsahuje nasycené kyseliny, které, jak je známo, zvyšují hladinu krevních lipidů a vyvolávají tak srdečně-cévní onemocnění. Zatímco ve 100 gramech řepkového oleje je pouze okolo 7 gramů nasycených kyselin, v palmovém oleji je to už 49 gramů. A to je opravdu hodně. Proto palmový tuk je skutečně pro náš organismus nevhodný. Nicméně, ruku na srdce. Kdo sní za den 100 gramů tuku? Ale například i tolik vychvalovaný kokosový olej je podle posledních studií nevhodný pro lidi, kteří trpí na kardiovaskulární choroby.
Transmastné tuky jsou ještě škodlivější
Palmový tuk tedy sám o sobě není zrovna zdravý, nicméně jsou mnohem horší „zabijáci“, a to transmastné tuky. Ty zvyšují cholesterol a urychlují aterosklerózu. Jsou obsaženy zejména ve ztužených tucích, mléčných výrobcích, másle a sádle. A také vznikají při smažení a tepelné úpravě potravy při vysoké teplotě.
Takže co je tedy zdravější? Dát si sušenku, kde je pouze pár gramů palmového oleje, nebo smažený řízek s hranolky? V malém množství určitě neškodí nic z toho. A to dokonce ani slanina, které se velkým obloukem vyhýbají všechny dietářky. Přitom ta dokáže být také zdraví prospěšná!