Jídlo

Skvělý a zdravý výrobek z banánu, který by vám neměl v kuchyni chybět

Banánová mouka je bohatá na mnohé živiny a důležité látky

autor

Erika Tomanová

03. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Banány milujeme asi všichni. Dnes se na oblíbené ovoce podíváme z trochu jiného úhlu. Znáte banánovou mouku? Její velkou výhodou je, že je bohatá na mnohé živiny a důležité látky. Studie ukázaly, že zelená banánová mouka, je jednou z nejlepších alternativ ke zpracované pšeničné mouce.
Reklama

Velmi dobrou zprávou je, že banánová mouka je přirozeně bezlepková, proto je možné ji do jídelníčku zařadit i při celiakii a intoleranci na lepek.

Jak se mouka vyrábí?

Existuje mnoho druhů a kultivarů banánovníků, jejichž plody se tvarem, velikostí, barvou i chutí mohou lišit. Existují například i červené banány či banány plantejny určené k vaření a pečení.

Banánová mouka by vám doma neměla chybět

Banánová mouka se vyrábí různými způsoby. V mnoha případech je připravována ze zelených banánů, které se usuší, rozdrtí a semelou na jemný prášek, respektive na mouku. K tomuto účelu se využívají zpravidla banány plantejny. Na výrobu jednoho kilogramu banánové mouky přitom může být zapotřebí 8 až 10 kilogramů zelených banánů. Dostupná je však i mouka z klasických žlutých zralých banánů.

Proč se banánová mouka vyrábí ze zelených banánů?

Protože klasické žluté banány se nedají tak dobře na mouku semlít. Jsou sladší a lepivější než zelené banány, takže je obtížné je rozemlít do prášku bez přidání dalších chemikálií.

Zelené banány jsou navíc škrobivé a méně sladké, takže jsou ideální jako alternativa pšeničné mouky. Po vysušení má mouka světle zelenou až béžovou barvu a je "lehčí" než mandlová nebo kokosová mouka.

Proč konzumovat banánovou mouku

Proč byste měli používat zelenou banánovou mouku? Její velkou výhodou je, že je bohatá na mnohé živiny a důležité látky. Z velké části ji tvoří komplexní sacharidy a vláknina, která je nesmírně cennou látkou pro zdravé a dobré trávení.

Banánová mouka je v menším množství i zdrojem bílkovin. A najdeme v ní i minerální látky, zejména draslík a hořčík.

Vzhledem k tomu, že banány jsou sbírány ještě před dozráním, mají o dost nižší obsah přírodních cukrů. Proto výborně regulují hladinu cukru v krvi.

Na rozdíl od jiných škrobových potravin, které jsou rychle tráveny, absorbovány jako glukóza do krevního oběhu a zvyšují tak hladinu inzulínu, škrob v zelených banánech zpomaluje průchod jídla střevem. To zpomaluje reakci na inzulín a následný nárůst hladiny cukru. 

Pokud máte intoleranci na lepek, je pro vás banánová mouka výbornou volbou. Je ideální pro vegany a ty, kteří jsou na paleo stravě.

Jak ji používat?

Výhodou banánové mouky je prakticky všestranné využití. Její chuť je spíše neutrální, proto je vhodná na sladké i slané pečení a vaření. Při pečení je jí možné plně nahradit klasickou bílou mouku, je však vhodné použít o cca 30% méně mouky, než je uvedeno v receptu. Tato mouka výrazněji nasává tekutiny, proto bude možná nutné při pečení použít větší množství tekutin. Použít ji můžete k zahušťování polévek a omáček, pečení chleba či přidání do desertů a jiných potravin. 

Banánovou mouku je možné využít i ve studené kuchyni, i když pro tento účel je spíše častěji doporučována právě mouka ze zralých žlutých banánů. Obecně lze banánovou mouku přidat do koktejlů, smoothie nápojů, cereálií s mlékem, jogurtů a podobně, díky čemuž bude pokrm obohacen o vlákninu a další důležité látky. Výhodou je i fakt, že banánovou mouku a jiné mouky, třeba pšeničné, je možné bez obav kombinovat.

Další zajímavé články