Jídlo

Doslova vražedné. Potraviny, kterými si poškozujeme zdraví, aniž bychom to tušili. A jedno překvapení na konec

U ryb dbejte na to, odkud pochází

autor

Erika Tomanová

02. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Zdravotní prospěšnost, nebo naopak škodlivost některých potravin je často předmětem diskuze. My vám dnes představíme potraviny, které jsou obecně považovány za velmi nezdravé a jejichž konzumaci byste měli výrazně omezit. Nejlepším řešením je zcela je z jídelníčku vypustit a nahradit je vhodnějšími alternativami.
Reklama

Některé potraviny mají velmi negativní vliv na náš organismus a my si jejich konzumací zbytečně ničíme zdraví. Podívejme se na nejběžnější potraviny, které obsahují zdraví škodlivé látky a vy to možná ani netušíte. 

Průmyslově zpracovanému masu se vyhněte obloukem

Klobása, slanina, šunka a salám. Měli bychom je jíst pouze výjimečně, protože mohou způsobit rakovinu tlustého střeva. Samotné uzeniny jsou však jen jedním z mnoha faktorů. Vše začíná masem, které je často plné antibiotik a končí to prostředím, ve kterém žijeme. 

Některým potravinám se raději obloukem vyhněte

K uzeninám se během průmyslového zpracování přidávají různé chemické konzervanty a dusičnany, které se během trávení přeměňují na látky, které dráždí náš trávicí trakt. To je faktor který, pokud máme jen trochu oslabený organismus a uzeniny jsou pravidelnou součástí našeho stravování, dokáže podpořit rozvoj nádorového bujení. Ale pokud se budete většinu roku stravovat zdravě, dostatečně se hýbat a nesedávat s cigaretou v ruce u televize, neměli byste mít s občasnou konzumací uzenin žádný problém. Zdůrazňujeme s občasnou.

V říjnu 2015 Světová zdravotnická organizace prohlásila, že podezření, že uzeniny jsou karcinogenní, se potvrdilo. Průmyslově zpracované maso podle tohoto prohlášení prokazatelně způsobuje rakovinu tlustého střeva. Pouhých 50 gramů slaniny denně zvyšuje riziko jejího vzniku až o 18 procent. Obložte si raději chleba nebo bagetu kuřecím nebo krůtím masem a zeleninou, nebo nahraďte maso sýrem.

Tohle opravdu nikdy nepijte 

Limonády patří k top nezdravým pochutinám. Základní složkou většiny barevných limonád jsou umělá barviva. Ta sama o sobě nepředstavují až takové nebezpečí, avšak jejich dlouhodobá konzumace, v kombinaci s umělými sladidly, už ano. Mnozí lékaři bijí na poplach.

Sladké limonády mohou být pro tělo škodlivější, než pořádná porce mastného jídla. Nejenže si můžeme nadměrným příjmem cukrů přivodit cukrovku, ale ještě pomalu a jistě tloustneme. Pozor si dávejte na limonády, které obsahují vysoké množství barviv. 

I zdravé ryby mohou škodit

Máte zažitou představu, že například norský losos je ryba, která s hejnem sourozenců skotačila v průzračných vodách malebných norských fjordů? Pak vás zklameme. Fjordy tam jsou, ale většina lososů pochází s farem, kde jsou krmeni průmyslovými krmivy. Při výběru ryby je důležité být mimořádně obezřetný, protože není jedno, odkud ryba pochází. Říká se, že Seveřané by si nikdy nekoupili lososa v obchodě, protože prakticky všichni pocházejí z farem a jejich maso obsahuje více chemikálií, než třeba maso kuřecí. Mořské ryby mohou obsahovat i zbytky toxických látek ze znečištěných oceánů. Často zmiňovaným problémem je i riziko obsahu rtuti.

Nicméně ani sladkovodní ryby nejsou stoprocentně bez rizika. Sice nebudou obsahovat rtuť, neboť ta se přirozeně odpařuje ze zemské kůry a oceánů a do rybníků ani řek se nedostane, avšak z řady důvodů mohou tyto ryby obsahovat jiné škodlivé látky. Takže ryby určitě ano, ale při výběru se chovat obezřetně. 

Pozor na mletá koření

Mletá koření a kořenící směsi je velmi snadné ošidit daleko lacinějšími složkami, například solí. Typické je to u grilovacích koření, kde výrobci za neuvěřitelné ceny prodávají často mnohem více než polovinu soli z celkového deklarovaného obsahu. Jak je to s kořením jedno druhovým? Čím dražší koření, tím se výrobci  snaží nahnat váhu levnější surovinou, jako třeba v případě skořice. Hledejte obaly, které spolehlivě dokládají původ i složení a vyhýbejte se glutamátu sodnému.  

Překvapení na konec

A jak je to s kávou nebo čajem? Řeč není o jejich účinku na tělo, ale o jejich složkách, které mohou z kávy i čaje udělat nebezpečný nápoj. Mnoho ovocných čajů je vyráběných z ovoce, které roste přímo u silnic a obsahuje tedy veškeré škodliviny z tisíců aut, které kolem každý den projedou. Pytlíkové čaje mohou navíc obsahovat zbytky pesticidů, dokonce se při jejich louhování mohou uvolňovat karcinogenní či termoplastické látky. Vybírejte si proto kvalitní čaje, nejlépe sypané z ověřeného zdroje. Podobně to platí i o levnějších druzích kávy, které mohou pocházet z plesnivých bobů a ty, i přes pražení, zanechají v kávě nebezpečné toxiny. 

Další zajímavé články