Jídlo

Potraviny, které zvyšují riziko demence. Vyhněte se jim, dokud je čas

Některé potraviny poškozují náš organismus víc, než si myslíte

autor

Erika Tomanová

04. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Jeden z nejdůležitějších orgánů v lidském těle je mozek, který řídí všechny funkce našeho organismu. Mozek je nepochybně důležitý orgán a nikdo ani náhodou nechce, aby došlo k jeho poškození. Když vynecháme poškození mozku, která se stanou při nehodách, dostaneme se k poškozením, která si můžeme přivodit i tím, co konzumujeme, respektive nekonzumujeme.
Reklama

Špatným životním stylem a špatnou volbou potravin můžeme negativně ovlivnit fungování mozku. Ve stáří se pak častěji potýkáme s demencí, Alzheimerem, Parkinsonem či jinými nepříjemnými onemocněními. Pokud chcete, aby vám mozek správně fungoval, je lepší se některým potravinám vyhnout. Pojďme se podívat, které to jsou.  

Potraviny s vysokým obsahem trans tuků

Transmastné kyseliny je skupina tuků s nepříznivým účinkem na náš organizmus. Zvyšují cholesterol a urychlují aterosklerózu. Transmastné oleje, které se přirozeně vyskytují v živočišných produktech, jako je maso a mléčné výrobky, nepředstavují hlavní problém. Problémem jsou průmyslově vyráběné trans-tuky, také známé jako hydrogenované rostlinné oleje.

Některé potraviny poškozují mozek více, než si myslíte

Tyto umělé trans-tuky se vyskytují v margarínech, polevách, hotových koláčcích a předbaleném cukroví. Studie zjistily, že když lidé konzumují vyšší množství transmastných tuků, zvyšuje se výrazně riziko vzniku Alzheimerovy choroby, zhoršení paměti i poklesu kognitivních funkcí.

Tuky jsou základem zdraví, ovšem musí to být ty, které obsahují nenasycené mastné kyseliny a ty najdete je například v chia semínkách, lněných semenech, ořeších nebo avokádu.

Vysoce zpracované potraviny

Průmyslově zpracovávané potraviny vykazují většinou vysoký obsah cukru, přidaných tuků a soli. Jedná se o potraviny jako jsou hranolky, sladkosti, instantní nudle, mikrovlnný popcorn, omáčky v prášku a hotová jídla. Tyto potraviny mívají obvykle vysoký obsah kalorií a nízký obsah jiných živin. Jsou to přesně ty druhy potravin, které způsobují přírůstek na váze, což může mít přeneseně negativní vliv na zdraví vašeho mozku.

Podle vědců může také složení živin v těchto potravinách negativně ovlivnit mozek a přispět k rozvoji degenerativních chorob. Strava s vysokým obsahem červeného masa, zpracovaného masa a smažených potravin bývá spojována se záněty a rychlejším poklesem kognitivních funkcí.

Alkohol

Dlouhodobé pití alkoholu mozku určitě neprospívá a týká se to i pití malých dávek. Podle vědců má častá konzumace alkoholu za následek metabolické změny a narušení tvorby neurotransmiterů, což jsou chemikálie, které mozek používá ke komunikaci.

Častí konzumenti alkoholu mají většinou i nedostatek vitaminu B1. To může vést k poruše mozku zvané Wernickeova encefalopatie, která se zase může vyvinout v Korsakoffův syndrom. Tento syndrom se vyznačuje vážným poškozením mozku, včetně ztráty paměti, poruch zraku, zmatení a nestability.

Zvláště škodlivé je užívání alkoholu u dospívajících jedinců, protože mozek se stále vyvíjí. Teenageři, kteří pijí alkohol, mají abnormality ve struktuře mozku, funkci a chování, ve srovnání s těmi, kteří alkohol nekonzumují. Výrazné nebezpečí pak skrývá pití alkoholických nápojů spolu s energetickými nápoji, kdy značně stoupá riziko vzniku závislosti. 

Potraviny dobré pro náš mozek  

Když nám maminky v dětství říkaly, že strava má být pestrá, měly pravdu. Tak například barevná zelenina a ovoce, jako lesní plody, zelené listy, řepa či paprika, jsou vynikajícím příkladem pestré stravy, která je bohatá na karotenoidy, antokyany a antioxidanty. Společně ochraňují mozkové buňky před poškozením a přesně takovou stravu bychom měli zařadit do jídelníčku, aby náš mozek fungoval co nejlépe až do pozdního stáří.

Další zajímavé články