Jíst zdravě je touhou mnohých. Přitom často převládá pocit, že to vyžaduje nakupování nějakých speciálních potravin, které stojí hodně peněz. Ale to vůbec není pravda. Jíst zdravě můžete i za pár korun. Stačí vědět, jak na to.
Základ úsporné kuchyně
Základem úsporné kuchyně je především neplýtvat. Doporučujeme připravit si dopředu jídelníček a postavit ho tak, aby se suroviny, které budete používat, překrývaly nebo doplňovaly.
Například, pokud koupíte celé kuře, můžete z něj připravit tři jídla. Z prsíček udělejte třeba rychlé asijské nudličky, stehna a křídla upečte a z odřezků uděláte vývar, který poslouží jako základ na polévku.
Maso nepoužívejte jako hlavní složku jídel, ale pouze jako doplněk, který dodá chuť i bílkoviny. Naučte se také využívat levnější kusy masa, I z horšího kusu se dá se správnou technikou vykouzlit chutné jídlo. A zkuste do jídelníčku zařadit i vnitřnosti. Jsou levné a chuťově velmi zajímavé.
Nezbytnou součástí úsporného jídelníčku je také trojice těstoviny + rýže + brambory. Základní suroviny, na kterých můžete vystavět spoustu skvělých jídel. Zvlášť u těstovin a rýže doporučujeme kupovat větší balení, cenově se to vyplatí a trvanlivost je velmi dlouhá. A určitě nezapomínejte na luštěniny! Jsou výživově velmi cenné, stojí pár korun, mají dlouhou trvanlivost a při správném zpracování jsou opravdu zdravé a výborné.
Co je zdravé
Mezi zdravé potraviny a pokrmy obecně řadíme potraviny, které neškodí z hlediska obsahu alergenů, dodají tělu potřebné vitamíny a minerály a podporují správné fungování organismu. Obecně platí, že zdravé je to, co obsahuje hodně vitaminů, enzymů, probiotik, vlákniny a správný mix bílkovin, tuků a sacharidů. Přitom právě sacharidů nemusí být mnoho, ale protože nějaké obsahuje lecjaká potravina, jde právě o jejich množství a kombinaci s vlákninou.
Z uvedeného pak vyplývá, že mezi zdravé potraviny patří samozřejmě zelenina, ovoce, oříšky, luštěniny, ale i maso a celozrnná mouka. A tady se už otevírá prostor pro levné a přitom zdravé vaření.
Opomíjené luštěniny
Ke své škodě při výživě hodně opomíjíme luštěniny, které jsou přitom dobrým zdrojem vlákniny i bílkovin. Jsou velmi vhodné i pro vegetariány a vegany. Svým složením jsou jakousi superpotravinou, ale přitom jsou levné a samozřejmě zdravé.
Důvodem je patrně to, že jsou připravovány nevhodným způsobem. Proto se už v dětství vypěstoval u mnohých návyk je odmítat. Je známé znechucení dětí, když je ve škole čočka. V podání školních kuchyní hnědá kaše se sladkokyselou příchutí. Ale i čočka nakyselo se dá uvařit chutně. A vedle toho je možné z čočky připravit i mnoho jiných dobrot.
Jeden příklad za všechny
Jedním z příkladů může být třeba čočkový burger. Jeho základem je čočkový karbanátek, takže pokud nechcete jíst zrovna mleté maso, můžete si klidně dát čočkový karbanátek s bramborovou kaší či ještě lépe třeba s grilovanou zeleninou. Příprava je velmi jednoduchá.
Namočíte čočku. Uvaříte ji do měkka. Slijete veškerou vodu a ještě přes síto zbylou vymačkáte. V míse čočku trochu rozmačkáte a přidáte vejce. Na hrnek vařené čočky přijde jedno. Klasické recepty dále doporučují přidat strouhanku ve zhruba polovičním množství proti čočce. Chcete-li mít pokrm zdravější, doporučujeme místo strouhanky rozemlít ovesné vločky. A pak je velmi důležité koření a ochucení. Sůl a česnek je základ. Hodí se trochu čili a koření na mletá masa, na gyros či nějaké grilovací koření, prostě podle chuti, přidat můžete i pepř. Vypracujete hmotu, z ní placičky a buď je dáváte smažit na olej, nebo volíte zdravější variantu pečení v troubě. Doporučujeme před tepelnou úpravou placičky lehce obalit v mouce. Kdo se chce mouce zcela vyhnout, může tento krok vynechat. Místo drahého masa pro celou rodinu vám jako základ postačí půl kilogramu čočky za dvacet korun, a ještě vám zbyde na druhý den.
Zdroj: livingonadime.com.