I když dnes toto naše tradiční ovoce střídají na pultech obchodů exotičtější a "in" druhy, jako fíky, datle, ananas, papája a mnohé další, přesto jsou sušené švestky stále pochoutkou, které se jen tak nevzdávejte.
V čem jsou zcela bez konkurence?
O sušených švestkách se říká, že jsou ještě lepší a zdravější, než ty čerstvé. Například, pokud jde o řídnutí kostí, zjistilo se, že právě sušené švestky jsou v tomto ohledu bezkonkurenčními vítězi.
Pokud tedy sníte hrst nebo menší misku sušených švestek denně, nejenže si dopřejete chuťově výjimečnou svačinu, ale ještě si i výrazně posílíte kosti. Sušené švestky jsou totiž plné vzácných minerálů, vitaminů, vlákniny, betakarotenu a antioxidantů.
Proč pravidelně jíst sušené švestky?
- Čistí a detoxikují organismus.
- Chrání srdce.
- Normalizují srdeční frekvenci.
- Obsahují hodně vlákniny a železa.
- Odstraňují zácpu (můžete je předem namočit do vlažné vody).
- Podporují trávení a tvorbu červených krvinek, dokonce i paměť.
- Pomáhají při redukční dietě i při chudokrevnosti.
Když už poukazujeme na blahodárný účinek sušených švestek, musíme zároveň odtajnit i druhou stranu mince a zdůraznit, že obsahují také poměrně hodně kalorií. Proto to s jejich konzumací nepřehánějte, zvláště pokud držíte redukční dietu. Doporučená dávka je 12 ks sušených švestek denně.
Jak správně sušit švestky
Pokud si chcete švestky sami usušit, pak jde dobé vědět, že k sušení jsou vhodné všechny odrůdy.
Švestky omyjeme v teplé vodě a osušíme. Opatrně vypeckujeme (natrhneme co nejméně a prstem vytáhneme pecku).
Dáme je na plech a začneme v troubě sušit na 50°C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne si program s ventilátorem. Kdo nemá, musí nechat mírně pootevřené dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet.
Po 4 hodinách sušení plech vyndáme, necháme vychladnout a opět je dáme sušit do trouby a to na 65°C.
Po 3,5 hodinách horké švestky porosíme studenou vodou. Budou potom černé a pěkně lesklé a necháme ještě 1/2 hodiny dosušit.
Správně usušené švestky jsou pružné až kašovité, ale při zmáčknutí nevypouští šťávu. Nesmí být přesušené, ztvrdlé nebo spálené.
Jednodušší a rychlejší to bude pochopitelně v sušičce ovoce. Usušené švestky skladujte v uzavíratelné skleněné dóze.
Tip na závěr
Chystáte se na návštěvu? S receptem na sladké opilé švestky to zvládnete rychle, a navíc budete originální.
Opilé švestky
Sušené švestky dáme na cedník a propláchneme je horkou vodou, necháme oschnout. Nasypeme do uzavíratelné misky nebo sklenice s víčkem a zalijeme rumem. Necháme naložené minimálně přes noc, ale mohou se máčet i 3 dny.
Rozpustíme si čokoládu na vaření, připravíme k ruce špejli, kokos, mleté mandle nebo ořechy a košíčky. Švestky rozložíme na alobal, do každé vložíme oloupanou mandli. Pak napíchneme na špejli a namočíme do čokolády. Poté švestky obalíme - v čemkoliv, co máme rádi - kokos, mandle, ořechy. Dobře to jde pomocí dvou vidliček. Vložíme do papírového košíčku a do plechové krabice, aby nevyschly a neztratily rumové aroma.
Zdroj: healthline.com, eatingwell.com, dryingallfoods.com.