V minulosti patřila malá obilná zrníčka k potravinám, které se na stole objevovaly velmi pravidelně. Dnes je však doma či v restauracích vídáme jen zřídka. Z krup lze ale připravit skutečně širokou paletu dobrot. V létě báječně osvěží zamíchané ve studených zeleninových salátech, v zimě zase perfektně zahřejí ve formě rizota – neboli takzvaného „krupota“. Mile překvapí také hrst přisypaných krup do poctivé domácí bramboračky. V chuti jsou neutrální, a tak je lze kombinovat, co hrdlo ráčí. Jako bonus obsahují velké množství vitaminů, minerálů, bílkovin a vlákniny.
Pokud jste dosud kroupy do vánočního menu vůbec nezařazovali, je to velká chyba. Zkuste pro letošní rok připravit tento chutný pokrm, který báječně prohřeje celé tělo po mrazivé procházce. Pustíte-li se do přípravy dobrého oběda, dbejte na výběr kvalitních surovin.
Vánoční kuba je tradice!
Dnes je zvykem si na Štědrý den ráno pochutnat na domácí kynuté vánočce bohatě sypané cukrem a namazané máslem, k tomu celý den uzobávat cukroví a večer si pochutnat na smaženém kapru s bramborovým salátem. Dříve se však na stolech prostých lidí objevoval houbový kuba, který byl považován za slavnostní pochoutku, byť byl připravován z několika málo základních ingrediencí.
Vařené kroupy, dušené houby, cibule, česnek - to vše spolu zapečené a provoněné vůní majoránky. Dnes již toto jídlo není v českých domácnostech tak běžné, ale dříve bylo běžnou součástí vánočního hodování. A proč houby? Jednak tradice praví, že se maso až do Štědrého večera nesmí jíst, proto se kuba podával někdy i k obědu, a navíc dříve nebylo tak běžné mít na stole maso jako dnes. Jídla byl nedostatek a čím jiným nahradit maso, než právě houbami? Jsou chutné, výživné, zasytí, a v okolních lesích jich vždy bylo dostatek.
Houbový kuba
- 500 g pohankových krup
- sušené houby (množství dle libosti)
- vanička čerstvých žampionů
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 mrkev (nemusí být)
- lžička sušené majoránky
- lžička mletého kmínu
- čerstvá petrželka
- sůl a pepř
- lžíce sádla
Kroupy i sušené houby dopředu namočte zvlášť do vody – ideálně přes noc. Obojí pak uvařte doměkka. V hrnci na sádle orestujte cibulku, nadrobno nakrájenou mrkev i česnek. Jakmile vše zezlátne, přidejte kroupy, houby a dochuťte kořením i bylinkami. Vše pořádně promíchejte a přendejte do předem vymazaného pekáče. V předehřáté troubě pečte zhruba 20 minut na 180 stupňů. Podávejte s podušenými žampiony a posypané čerstvou petrželkou.
Zdroj: TZ myjsmebio.cz, stoplusjednicka.cz.