Jídlo

Tajemství dokonale šťavnatého steaku nehledejte pouze v dobrém mase. Důležité je znát i trik s utěrkou

Kvalitní hovězí je základ úspěchu

autor

Kristýna Maxová

26. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Voňavý, zvenku opečený s klasickými tmavými rýhami od grilovací pánve, uvnitř plný šťávy. Dobře připravený steak je prostě delikatesa. A nemusíte si ho vychutnávat jen na letní zahradě, ale i doma když prší nebo chumelí. Vše, co pro grilování potřebujete, je totiž pořádná těžká pánev a samozřejmě vynikající suroviny. A pár triků.
Reklama

Grilování je naše vášeň a připravit maso na venkovním grilu je čas od času rozhodně příjemné. Má to ale i své stinné stránky. Venku musí být hezky, což se o počasí v těchto dnech říct úplně nedá. Příprava grilu nebo otevřeného ohně je zdlouhavá, navíc kouř nemusí být každému v okolí příjemný. A ani čištění grilu nepatří k vyhledávaným činnostem. Skvělou alternativou je indukční grilování, které jakmile jednou vyzkoušíte, je dost možné, že se už nebudete chtít vrátit k tomu klasickému.

Steak by se měl naučit připravit každý

Skvělý steak totiž připravíte jednoduše a s dokonalým výsledkem v jakémkoliv počasí v teple domova na indukční desce. Některé indukční desky mají dokonce inteligentní funkci pro grilování s mírou propečení přesně podle potřeby a bez připálení. Je libo hodně šťavnatý, středně nebo silně propečený steak? Speciální senzory se postarají o perfektní výsledek přesně podle přání. A pokud indukční desku nemáte, žádný strach. Dokonale šťavnatý steak připravíte i bez ní.

Jak na nejlepší steak

Maso důkladně osušte

Základem je opravdu kvalitní vyzrálé maso. Maso nejprve z obou stran dosucha otřete papírovou utěrkou – kdyby na něm zůstala vlhkost, místo opékání by se maso na pánvi dusilo a ztvrdlo. Jednoduchý trik, jehož vynechání může pokazit úplně všechno.

Správná teplota před přípravou

Maso následně nechte nejméně půl hodiny odpočívat při pokojové teplotě. Poté jej z obou stran dobře posolte, opepřete a potřete olejem.

Nebojte se marinovat

Pokud budete chtít zvolit pikantnější verzi, maso naložte do marinády a nechte ho alespoň šest hodin v chladničce marinovat, ale lépe i jeden nebo dva dny. Nezapomeňte opět na veledůležitý krok, a tím je teplota masa před tepelnou úpravou. Aspoň hodinu před úpravou maso z chladničky vyndejte a nechte ho odpočívat při pokojové teplotě, aby se teplota vně i uvnitř masa vyrovnala. Jen tak bude správně připraveno.

Příprava na indukční desce

Připravte si grilovací pánev nebo litinový grilovací tál vhodný pro indukční ohřev. Podle toho, jaký druh masa budete grilovat, nastavte odpovídající teplotu. Střední teplota je ideální pro přípravu kuřete nebo ryb, na steaky pak budete potřebovat silnější stupeň. Nespěchejte, nechte tál co nejdéle nasucho dobře rozehřát. Teprve pak může přijít na řadu olej a další postup.

Příprava na pánvi

Jestliže však indukční deskou nedisponujete, připravte si jednoduše grilovací pánev a nehte ji dobře rozehřát. Poté přidejte olej a nechte ho rozpálit. Podle tloušťky masa, a také požadovaného propečení, zatahujte steaky po každé straně 2 až 2,5 minuty. Maso ale neobracejte dřív, než bude povrch opravdu pořádně opečený. Nenechávejte ho ale ani trápit příliš dlouho, jinak bude maso vysušené a nikdo ho nebude chtít jíst. 

Dopřejte masu odpočinek

Pokud máte opravdu velké a vysoké steaky, dopřejte jim zhruba desetiminutový pobyt v troubě vyhřáté na 150 °C. Maso bude mít šanci dojít a vlákna získají cenné minuty na to, aby se mohla uvolnit a absorbovat zpět šťávu. I tenčí steaky nechte alespoň 5 minut odpočinout, ale v tomto případě už nemusíte používat troubu. Teprve poté podávejte. Až zakrojíte do masa, bude měkké a plné lahodné šťávy.

Zdroj: unocasa.com, natashaskitchen.com, TZ Gorenje.

Další zajímavé články