V našich krajích jsme zvyklí dělat spíš lívance a palačinky než belgické vafle. To ovšem neznamená, že bychom si je doma nemohli připravit. Pokud tuto sladkou pochoutku milujete, není nic jednoduššího, než si koupit vaflovač, umíchat jednoduché těsto a můžete začít mlsat. Vafle jsou skvělým dezertem, pokud je ozdobíte zmrzlinou, toppingem a sirupem z mraženého ovoce, ale mohou být i výbornou nedělní snídaní s lžící jogurtu a čerstvým ovocem.
Směs na palačinky či lívance a směs na vafle je přitom velmi podobná, ale určité rozdíly tam jsou. Směs na vafle většinou obsahuje více tuku (másla a/nebo oleje) než směs na palačinky. Najdeme v něm také mnohem více cukru, který dělá vafle pěkně křupavé po obvodu. Těsto na vafle rovněž obsahuje více prášku do pečiva, který jim pomůže rychle nabýt na objemu. I těsto na lívance špetku prášku do pečiva potřebuje, zatímco palačinky se spoléhají spíš na vyšlehané bílky a někdy ani to ne. Pojďte si dnes s námi připravit výborné vafle, do kterých se zamilujete.
Budete potřebovat
- 375 ml plnotučného mléka
- 260 g hladké mouky
- 150 g cukru
- 2 velká vejce
- 1 celé rozpuštěné máslo
- 1 lžičku vanilkového extraktu
- kypřicí prášek do pečiva
- špetku soli
- nakrájené čerstvé jahody, zmrzlinu, čokoládu - dle chuti
Postup
V míse smíchejte mouku, cukr a prášek do pečiva. V jiné misce lehce vyšlehejte žloutky. Přidejte mléko, máslo a vanilku a dobře promíchejte. Suché ingredience smíchejte s mokrými a šlehejte, dokud se dobře nespojí. Vedle si vyšlehejte také bílky se špetkou soli v tuhý sníh a opatrně přidejte do těsta.
Jednotlivé vafle pečte v dobře předehřátém vaflovači dozlatova. Ještě horké podávejte s jahodami, nebo jiným oblíbeným ovocem, javorovým sirupem, omáčkou z mražených malin či zmrzlinou. Když je ještě polijete toppingem, rozehřátou čokoládou a posypete skořicí, budou to nejlepší vafle, které jste kdy jedli.
Jaký je rozdíl mezi standardní vaflí a belgickou vaflí?
Vše je ve vzhledu! Belgická vafle je tlustší a má méně, ale zato hlubších prohlubní, do kterých se vejde mnohem více náplně, šlehačky, sirupu či rozteklé zmrzliny. Oproti tomu klasické vafle jsou tenčí, nemají tak hluboké čtvercové kapsy a i těsto je trochu jiné. Těsto pro běžné vafle je obvykle hutnější než pro belgické vafle a připravuje se i v jiném vaflovači. Těsto na pravé belgické vafle můžete nechat v lednici i přes noc, aby bylo kypřejší a vafle nadýchanější, zatímco klasické (americké) vafle jsou hotové raz dva.
Problém s křupavostí?
Někdy se může stát, že jsou vafle měkké uvnitř, ale bohužel i na povrchu. Tento problém většinou přichází ve chvíli, kdy už se nemůžete na své vafle dočkat a nenecháte vaflovač dobře rozpálit. Proto se předtím, než přidáte do vaflovače těsto, ujistěte, že je dostatečně horký a připravený na každou várku. Teplotu otestujte tak, že nejprve kápněte na varnou plochu trošku těsta, která by se měla začít péct ihned při prvním kontaktu.
Zdroj: greatist.com, tasteofhome.com.