Kultura a styl

Jak správně na adventní půst. Pozor, ať někde neuděláte chybu

První adventní neděle je za dveřmi

autor

Erika Tomanová

27. listopadu 2020

 
FOTO / Pixabay Suju
Vánoce jsou už téměř za dveřmi a s nimi nastává čas zvýšené konzumace různých dobrot. Proto je dobré se na tento čas připravit tak, abychom na Štědrý den mohli mlsat bez výčitek. Nadcházející neděle je první adventní, co toho využít a zkusit letos předvánoční půst?
Reklama

Adventní půst byl jedním ze dvou hlavních ročních půstů. Naši předci se postili 40 dní před Velikonocemi a měsíc před Vánocemi. Adventní půst se však netýkal pouze jídla. Advent byl pro naše předky rovněž obdobím přemýšlení a urovnávání svých vztahů k druhým lidem.

Přichází advent a je čas se svátečně naladit

Když mluvíme o adventním půstu, rozhodně nemáme na mysli hladovku, ale střídmost, která tělu spíše prospěje. Tento půst je zdržení se alkoholu, nasycených živočišných tuků a přemíry konzumace masa a sladkostí. Takový půst by se měl vlastně držet celoročně.

Jak správně na předvánoční půst? 

Jídelníček by měl být v tomto období tvořen zejména tepelně upravenou zeleninou, kysaným zelím, různými druhy vařených obilovin, jako je pohanka, jáhly, rýže, oves, špalda, žito, quinoa, amarant, ječné kroupy, bulgur, kuskus. Základem postního adventního jídelníčku mají být také luštěniny a fermentovaná sója.

Zpestřením mohou být zeleninové vývary, menší množství ořechů a semínek a občas si lze dopřát i vejce. Lze také používat olej a máslo. Součástí postního jídelníčku má být také dostatek vhodných tekutin, jako je voda, neslazené ovocné čaje, čaje, bylinkové čaje i šťáva z čerstvé zeleniny.

Zapomeňte na mléčné výrobky

Úplně vynecháváme mléčné výrobky. Nejen že zahleňují, ale především ochlazují tělo. V zimních měsících se mají útroby prohřívat a ne ochlazovat. Díky mléčným výrobkům je tělo více náchylné k nachlazení a celkově méně odolné. Bakterie a viry se navíc v hlenech výborně množí. 

Zkuste to bez masa

Maso bychom si měli dopřávat co nejméně. Díky jeho trávení totiž tělo spotřebovává hodně energie a vynecháte-li ho, pak vás možná příval energie překvapí. Pokud nemůžete bez masa vydržet, dopřejte si 1x týdně nějakou rybu. Maso tedy až o Vánocích.

Vynechte alkohol i mlsání

Na alkohol také zapomeňte. A bylo by ideální vynechat jednoduché cukry a sladké pečivo. 

Půst je skvělý i během roku

Jakýkoli rozumně pojatý půst očišťuje tělo, posiluje funkce ledvin, jater i imunitního systému. Držením půstu dopřejeme svému tělu, zejména trávicímu systému, odpočinek, očistu i regeneraci. Naše tělo disponuje velmi účinným samočistícím mechanismem. Tento mechanismus je však schopen pracovat pouze, pokud není organismus zanesen toxickými odpadními látkami. A půst tento samočistící mechanismus těla podporuje. Kromě toho pravidelný, ale jak už řečeno rozumně pojatý půst, zvyšuje celkovou odolnost těla a usnadňuje hubnutí.

Nemějte přehnané nároky

Nemějte na sebe přehnané nároky a nedržte drastické diety. Předvánoční dieta může ve finále přinést více škody než užitku. Jen si to sami představte. Opadne z vás stres, nastává domácí pohoda a s tím i mnoho nezdravého, tučného jídla. Shozená kila půjdou rychlostí blesku zase nahoru a vaše předvánoční trápení nebude nic platné. 

Nezoufejte, pokud se vám před Vánoci nepodaří zhubnout. Vánoce jsou přece svátky klidu a pohody a nemá cenu se stresovat tím, že letos u vánočního stromečku nezazáříte ve svých oblíbených šatech. Od čeho by tady potom byl Nový rok a nová předsevzetí, že?

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články